Technik CERN při instalaci jedné z více než 10 000 silnoproudých spojek, všechny tyto spojky musí být před přechodem na vyšší urychlovací energie zesíleny.
Technik CERN při instalaci jedné z více než 10 000 silnoproudých spojek, všechny tyto spojky musí být před přechodem na vyšší urychlovací energie zesíleny.

Velký hadronový urychlovač (LHC) zásobuje fyziky obrovským množstvím dat už od prvních fyzikálních experimentů z roku 2009. Teď přišel čas LHC a další zařízení pracující v CERNu ještě vylepšit. „Dlouhá odstávka číslo 1“ (LS1) začne 14. února 2013, ale to zdaleka neznamená, že se život v největším vědeckém komplexu na světě zastaví. Přestože nebude v urychlovačích téměř po dva roky docházet k žádným srážkám, celý CERN se bude hemžit vědci a techniky, kteří budou, zde trochu netradičně, pracovat v běžných měřítcích makrosvěta. Díky modernizaci infrastruktury tak bude LHC připraven pro urychlování na vyšší energie.

„Během LS1 podnikneme celou sérii renovačních prací na LHC,“ říká Simon Baird, zastupující ředitel Technického oddělení. „Klíčovým momentem je samozřejmě úprava 10 170 silnoproudých spojek mezi supravodivými magnety. Naše týmy začnou otevřením 1695 spojení mezi jednotlivými kryostaty hlavních magnetů. Zároveň bude nutné opravit a zesílit asi 500 těchto spojení. Údržba postupně pokryje celý 27 kilometrů dlouhý okruh LHC.“ Během dvouletého období dojde také k jiným úpravám a vylepšením. V rámci projektu Radiation to Electronic (R2E), budou upraveny citlivé senzory elektronické ochrany a to buď změnou jejich umístění, nebo přidáním dodatečného stínění.

Práce se ale v žádném případě neomezí pouze na LHC. Velká renovace se plánuje na obou „předurychlovačích“ Proton Synchrotron (PS) a Super Proton Synchrotron (SPS). Během LS1 bude pokračovat vylepšování přístupu ke kontrolním systémům PS, což zahrnuje především instalaci nových biometricky kontrolovaných přístupových bodů. Celý ventilační systém tunelu urychlovače bude také rozmontován a nahrazen, nově technici nainstalují 25 klimatizačních jednotek, které jsou schopny vyměnit 576 000 metrů krychlových vzduchu za hodinu a budou rozmístěny po obvodu celého 628 metrů dlouhého urychlovače. Mezitím technici na SPS vymění přes 100 km kabelů kontrolních a magnetických systémů, které byly poškozeny radiací.

CERN využije přestávky k vylepšení přístrojů na jednotlivých experimentech, provede údržbu urychlovačů a elektroniky s vizí velkolepého obnovení hlavních aktivit po odstávce. Zatímco přípravy odstávky jsou v plném proudu, život v laboratoři je cokoliv, jen ne nudný. Nepřestávejte proto sledovat nejnovější vývoj v místě, kde se zrodila většina našich poznatků o mikrosvětě.

Zdroj:  CERN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..