Vizualizace projektu finské elektrárny Simo, Areva ji zřejmě nepostaví.
Vizualizace projektu finské elektrárny Simo, Areva ji zřejmě nepostaví.

Jednání o dodávce velkého reaktoru pro finské jaderné konsorcium Fennovoima se dostalo do bodu zlomu. Finská skupina po odchodu německé energetické společnosti E.ON výrazně změnila své plány, na což nejspíše doplatí jako první francouzská korporace Areva. ta už je smířena s tím, že bude z tendru vyřazena. Agentuře Reuters to dnes potvrdil mluvčí Arevy.
Zakázku tak zřejmě získá japonská Toshiba, která vlastní amerického výrobce jaderných zařízení Westinghouse, do hry se ovšem dostal i ruský podnik Rosatom.

„Vyrozuměli jsme, že pokračují v jednání (o velkém reaktoru) pouze s jedním potenciálním dodavatelem. Budeme ale nadále jednat o dodávkách menších reaktorů,“ řekl mluvčí. Areva vedle velkých reaktorů typu EPR o výkonu 1600 megawattů nabízí ve společném podniku s japonskou Mitsubishi Heavy Industries menší reaktor ATMEA o výkonu 1100 MW, tento model však dosud nikdo nekoupil.

E.ON, který byl hlavním akcionářem Fennovoimy s podílem 34 procent, se loni rozhodl tento projekt opustit. Zbylí vlastníci, jimiž je zhruba 60 finských firem jakožto budoucích zákazníků elektrárny, uvedli, že si podíl německého koncernu rozdělí mezi sebou. Odchod E.ON ale vyvolal otázky ohledně financování a know-how projektu.

Fennovoima se rozhoduje, zda zakázku na velký reaktor pro plánovanou jadernou elektrárnu v Pyhajoki v severním Finsku zadá Arevě nebo Toshibě. Podle mluvčího by mělo konsorcium oznámit rozhodnutí v pondělí. V sobotu ruský Rosatom uvedl, že Fennovoima jej kontaktovala ohledně vstupu do jednání.

Projekt konsorcia Fennovoima by měl stát čtyři až šest miliard eur (až 153 miliard korun). Stavba elektrárny by měla začít v roce 2015. Finský parlament schválil výstavbu v roce 2010.

Areva byla loni v říjnu vyloučena z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže toto rozhodnutí v lednu potvrdil. Firma se ale znovu odvolala a žádá o pozastavení výběrového řízení. Společnost ČEZ nyní posuzuje nabídky Westinghousu a česko-ruského Konsorcia MIR.1200.

Účast v tendru na dodávku velkého reaktoru pro finské jaderné konsorcium Fennovoima není jediným angažmá Arevy, která v současnosti společně s německým Siemensem staví ve Finsku jaderný reaktor EPR pro fimru TVO na ostrově Olkiluoto. Blok Olkiluoto 3 je ovšem také projektem, který neprobíhá úplně hladce. Zpoždění ve výstavbě už činí několik let oproti původním plánům, což má za důsledek také výrazné překročení rozpočtu. Náklady jsou už nyní vyšší o řádově miliardy eur.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..