Stavba JE Sanmen s reaktorem AP-1000.
Stavba JE Sanmen s reaktorem AP-1000.

Na konci loňského roku došlo v jaderném světě k malé senzaci. Společnost Westinghouse, zarputile popírající existenci jakýchkoli problémů se stavbou čínských bloků AP-1000, pod tlakem jasných svědectví o opaku přiznala, že termín jejich spuštění bude odložen.

Odklad však zatím není veliký. Spuštění prvního z čínských bloků vybavených americkým reaktorem, Sanmen-1, je odložen o šest měsíců, možná o trochu déle.

V souladu s kontraktem, který Čína podepsala se společností Westinghouse po její výhře v historickém „tendru v jihočínských provinciích“, jsou v Říši středu budovány čtyři jaderné bloky s reaktory AP-1000.

Jedná se o bloky 1 a 2 JE Sanmen v provincii Če-ťiang (Zhejiang) a bloky 1 a 2 JE Chai-jang (Haiyang) v provincii Šan-tung (Shandong). V budoucnu plánuje Čína stavbu celé řady dalších bloků s kopiemi reaktoru AP-1000 nebo se zdokonalenou verzí této technologie.

První blok ze startovní čtveřice, který by měl být dokončen, je blok Sanmen-1. V databázi systému PRIS (Power Reactor Information System), který shromažďuje informace o všech jaderných reaktorech na světě a který spravuje agentura MAAE, chybí údaje o datech dokončení projektu. V minulosti nicméně Westinghouse za termín spuštění bloku označil polovinu roku 2013.

Nyní je jasné, že tato lhůta nebude dodržena. Na konci listopadu Timothy J. Collier, šéf čínské větve Westinghousu, týdeníku Nuclear Intelligence Weekly (NIW) řekl: „Očekáváme, že palivo bude do reaktoru vloženo v roce 2013 a první kilowatthodiny energie blok vyprodukuje na konci téhož roku, popřípadě na začátku roku 2014.“

Číňané už několik let přiznávají, že se spustit Sanmen-1 v naplánovaném termínu nepodaří. Na rozdíl od nich sám Westinghouse otálel s přiznáním do poslední chvíle. Vedení společnosti ujišťovalo americké novináře, pracující v oblasti jaderné energetiky: „Jedeme podle plánu.“

Důvody a výmluvy

NIW uvedl řadu faktorů stojících za pozdržením stavby bloku Sanmen-1, které týdeníku vyjmenoval Collier.

Jako první taková skutečnost se jeví fakt, že projektová dokumentace byla vyhotovena později, než bylo požadováno

Druhý faktor se podle Colliera týká zvláštností AP-1000. Tento projekt je založen na technologii modulární výstavby, což lapidárně řečeno znamená, že místo stavby přímo na místě jsou jednotlivé celky předmontovány v továrnách a poté složeny do hotové elektrárny. To podle Westinghouse značně snižuje náklady, ale taková výroba vyžaduje odlišné dodavatelské řetězce, a rovněž nároky na kvalitu jsou koncipované jinak, než při klasickém schématu, kdy jsou vyráběny pouze jednotlivé komponenty a veškerá montáž probíhá na místě. To vše komplikuje řízení projektu.

Collier se domnívá, že svou roli sehrála i nutnost přizpůsobit projekt čínským podmínkám. Aniž by byl konkrétnější, přiznal, že při přechodu od amerického na čínský systém standardů a norem musel Westinghouse „změnit řadu parametrů projektu“.

„Bylo třeba provést značné množství změn. To si vyžádalo dodatečnou práci na projektové dokumentaci, která i tak byla vyhotovena později, než jsme očekávali,“ řekl Collier.

Nakonec měly na průběh výstavby vliv i události v japonské JE Fukušima. Projekt AP-1000 byl narychlo přezkoumán, zda odpovídá novým bezpečnostním požadavkům, kterými jaderný svět na japonské události reagoval.

Přes všechny jmenované problémy však může být Westinghouse spokojen – všechny faktory v souhrnu zpozdí harmonogram stavebních prací na bloku Sanmen-1 jen o šest měsíců, nejvýše o rok.

Westinghouse se možná s úkolem včasné dostavby čínských jaderných bloků téměř vypořádal, otázka překročení rozpočtu však zůstává. Už teď je jisté, že v reklamních prospektech uvedené číslo 1940 dolarů za kilowatt neodpovídá skutečnosti.

Čínští jaderní odborníci ve svých veřejných komentářích mluví o 2300-2500 dolarech či dokonce 2500-2600 dolarech za kW (pro srovnání, uváděná cena ruského projektu VVER-TOI činí 2500 dolarů za kW). Podle neoficiálních informací může cena kilowatthodiny energie v Sanmen-1 převýšit hodnotu 3000 dolarů, a to i při čínských úrovních platů!

Westinghouse se přímé odpovědi na přímou otázku týkající se ceny bloku Sanmen-1 vyhýbá. Jak připomíná v rozhovoru s NIW Tim Collier, Američané zodpovídají jen za část projektu (nepodílejí se na stavbě turbínového ostrova) a nejsou proto „zasvěceni“ do celého účetnictví.

 Ponaučení?

Westinghouse i jeho čínští partneři vkládají velké naděje do sebereflexe a poučení ze zkušeností, a možná jsou tyto naděje opodstatněné. Stavba bloku Chai-jang-1 začala o půl roku později než Sanmen-1. Dnes je Chai-jang oproti Sanmenu pozadu jen o dva měsíce.

Podle údajů Westinghousu probíhají práce na Chai-jangu-1 o 20 % efektivněji než na Sanmenu-1, což může sloužit jako důkaz, že skutečně došlo k pokroku v organizaci práce na blocích AP-1000 poté, co autoři projektu přihlédli ke zkušenostem ze stavby Sanmenu. To je ale dosti překvapivé tvrzení, podle rozšířeného názoru totiž nelze zkušenosti z jednoho staveniště jednoduše použít na staveništi jiném a může proto jít o shodu okolností.

Hlavní otázkou, na kterou dosud není odpověď, je, zda zkušenosti získané na stavbě čínských bloků pomohou při výstavbě bloků AP-1000 ve Spojených státech.

Manažeři JE Vogtle a jiných amerických zařízení, ve kterých je naplánována výstavba bloků AP-1000, bedlivě sledují vývoj prací v Číně. Vezmou si z nich ponaučení a bude jim k něčemu? Ačkoliv to zní trochu banálně, můžeme s jistotou říct jen tolik, že pravdu ukáže až čas.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

1 Comment

    V jakých jednotkách to soudruzi z júesej tentokrát napočítali? …a pak se přepočítavalo a opravovalo a zas…

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..