Westinghouse vytasil zbraň těžkého kalibru - českou ocel. Zdroj: m.expert.ru
Westinghouse vytasil zbraň těžkého kalibru – českou ocel. Zdroj: m.expert.ru

Společnost Westinghouse Electric Company chce v případě vítězství v tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín využít českou ocel. Tu by mohly české firmy dodávat i pro další jaderné bloky Westinghousu jinde v Evropě. Novinářům to dnes řekl generální ředitel společnosti Danny Roderick.

„Po zhodnocení kapacit, kvality a cen se společně s Toshibou a našimi českými partnery zavazujeme, že většinu ocelářských prací potřebných pro výstavbu AP1000 objednáme u českých firem,“ uvedl Roderick. Westinghouse je podle něj přesvědčen, že české ocelářství je vysoce konkurenceschopné a může být dlouhodobým partnerem firmy.

Westinghouse a jeho mateřská Toshiba Corporation podepsaly první dohody o porozumění s českými společnostmi Excon Steel a Modřany Power. Smlouvy se týkají výroby surové oceli i finálních ocelových produktů.

Pro dostavbu Temelína by Westinghouse v případě úspěchu v tendru od českých firem pro dva bloky AP1000 potřeboval zhruba 80.000 tun oceli. Z takového množství by se daly postavit například tři Eiffelovy věže.

Většinu surové oceli i finálních produktů pro AP1000 by Westinghouse pořizoval prostřednictvím svých českých partnerů Metrostav a Vítkovice. Tyto firmy by odpovídaly za nákup oceli pro budovy, armatury a strukturální a mechanické moduly.

Westinghouse také uvedl, že jeho vítězství v tendru by českým firmám otevřelo dveře k dalším evropským projektům společnosti. V minulých měsících proto Westinghouse provedl kontrolu několika závodů v ČR i jiných evropských zemích a zpracoval analýzu celého odvětví.

„Výsledkem bylo rozhodnutí umístit centrum ocelářských prací do České republiky, díky čemuž by zde v příštích deseti letech vznikly tisíce nových pracovních míst a české firmy by získaly přední postavení na evropském trhu,“ tvrdí Westinghouse. Například společnost Modřany Power by mohla pokrýt většinu dodávek potrubí pro bloky typu AP1000.

České společnosti ale musí nejprve získat kvalifikaci pro přísné jaderné standardy, například certifikaci ASME (American Society of Mechanical Engineers).

O stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína za odhadovaných 200 až 300 miliard korun se uchází i česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Firma Rosatom, která se prostřednictvím Atomstrojexportu o dostavbu Temelína uchází, rovněž plánuje použít české suroviny.

„Využíváni většiny surovin a dalších komodit z lokálních zdrojů je pro nás samozřejmostí, protože je i ekonomicky mnohem efektivnější než tyto suroviny dovážet. Hlavní přínos pro český průmysl vidíme především v nákupu výrobků a služeb s vysokou přidanou hodnotou od českých podniků,“ sdělil ČTK mluvčí Rosatomu Pavel Vlček. Uvedl, že společnost přinesla českým firmám v letech 2007 až 2011 zakázky za 2,5 miliardy korun, loni za tři miliardy korun.

Dalšího zájemce o dostavbu, francouzskou Arevu, ČEZ v říjnu z výběrového řízení vyřadil. Areva se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Všichni účastníci tendru prezentovali snahu zapojit do dostavby Temelína co nejvíce českých firem, k čemuž se bude přihlížet při rozhodování o vítězi tendru.

Vítěze tendru chce ČEZ vyhlásit v letošním roce. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být podle plánů hotova nejpozději v roce 2025, elektrárna by měla být v provozu 60 let.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..