Jaderná elektrárna Yeonggwang. Zdroj: enformable.com
Jaderná elektrárna Yeonggwang. Zdroj: enformable.com

Dva bloky jihokorejské jaderné elektrárny Yeonggwang dostaly od místních úřadů jaderného dozoru povolení k novému spuštění. Pátý a šestý blok byly nouzově odstaveny poté, co provozovatel elektrárny zjistil, že některé náhradní díly mají falešné certifikáty (více zde).

Jihokorejský úřad pro jadernou bezpečnost Nuclear Safety and Security Commission (NSSC) byl spokojen s výsledky vyšetřování falešných osvědčení a 31. prosince 2012 dal bloku 5 povolení k provozu. Blok 6 dostal povolení až 2. ledna 2013, neboť zrovna procházel údržbou.

Dne 5. listopadu oznámila jihokorejská vláda, že společnosti Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) byly údajně dodány díly s falešnými osvědčeními. Zpočátku zprávy uváděly, že společnost, která provozuje všech 23 korejských jaderných bloků, dostala falešné díly minimálně na pěti z nich. Později společnost oznámila, že osm nejmenovaných dodavatelů, z nichž jeden je americký a zbylé jihokorejské, zfalšovalo 60 kontrol jakosti, týkajících se 7682 součástí doručených v letech 2003 až 2012.

Většina těchto dílů byla použita na pátém a šestém bloku jaderné elektrárny Yeonggwang a zbytek na třetím a čtvrtém bloku stejné elektrárny a navíc na třetím bloku JE Ulchin. Yeonggwang-5 a 6 (oba tlakovodní reaktory s výkonem 1000 MWe) byly okamžitě nouzově zastaveny a začala probíhat výměna dílů. Náhrada dílů na ostatních třech reaktorech se obešla bez jejich zastavení.

Společnost NSSC prohlásila: „Bylo potvrzeno, že za posledních 10 let bylo společnosti Korea Hydro and Nuclear Power dodáno 13 794 dílů celkem 561 typů, které měly falešná osvědčení, a celkem 6494 z nich bylo opravdu použito v jaderných elektrárnách.“

Zástupci úřadu dále uvedli, že že byly vyměněny všechny nevyhovující díly a byly dokončeny všechny bezpečnostní kontroly, potřebné pro opětovné spuštění reaktorů. Úřad rovněž hodlá zavést opatření pro zlepšení systému zásobování, kontrol kvality a externích auditů. Provozovatel elektrárny oznámil, že zesílí své kontroly dodaných náhradních dílů.

Zdroj: World Nuclear News (původní článek zde)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..