Nedokončená jaderná elektrárna Żarnowiec, kterou smetla vlna vítězícího kapitalismu. Stavba byla zahájena v roce 1982 a její obraz značně podryla černobylská katastrofa.
Nedokončená jaderná elektrárna Żarnowiec, kterou smetla vlna vítězícího kapitalismu. Stavba byla zahájena v roce 1982 a její obraz značně podryla černobylská katastrofa.

Polská společnost Polska Grupa Energetyczna SA (PGE) oznámila, že lokalitu pro první polskou jadernou elektrárnu vybere australská firma WorleyParsons. Firma také poskytne své služby během licencování a schvalování dodavatelů.

PGE EJ1, součást polské státní energetické skupiny, která byla zřízena za účelem stavby a provozu první polské jaderné elektrárny, udělila ve veřejné soutěži smlouvu v hodnotě 252 milionů polských zlotých (81,5 milionu dolarů) konsorciu společností WorleyParsons Nuclear Services, WorleyParsons International, Inc., a WorleyParsons Group Inc.

Společnost PGE má v plánu postavit na první JE v zemi bloky o celkovém výkonu přibližně 3000 Mwe, první z nich by měl být spuštěn v roce 2025. Výběr lokality potrvá dva roky a bude zahrnovat průzkum geologického podloží a životního prostředí, možností logistiky a infrastruktury. V úvahu připadají tři lokality: Choczewo, Gaski a Zarnowiec. Právě tam Polsko již v 80. letech zahájilo stavbu čtyř bloků VVER-440, v devadesátých letech byl ale projekt zrušen a součásti reaktorů rozprodány. Pro současný projekt zatím nebyl vybrán dodavatel, ačkoliv skupina PGE podepsala nepříliš exkluzivní dohody s dodavateli jaderných bloků, aby prozkoumala technologie typu EPR, ABWR a ESBWR.

V září roku 2012 podepsaly čtyři polské společnosti PGE, Tauron Polska Energia, Enea a gigant v těžbě mědi KGHM Polska Miedz předběžnou dohodu, že se budou společně podílet na projektu první polské jaderné elektrárny zakoupením podílu ve společnosti PGE EJ1. Dohoda měla vypršet na konci roku 2012, ale v prosinci byla prodloužena do března roku 2013.

WorleyParsons je australská společnost nabízející poradenské služby v různých oblastech, například infrastruktury, životního prostředí, energetiky a zdrojů. Více než padesát let poskytuje odbornou pomoc pro stavbu, provoz a likvidaci jaderných elektráren. V současné době například společnost poskytuje poradenství při stavbě turecké jaderné elektrárny Akkuyu (přesněji při přípravných pracích).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..