Pohled na staveniště jaderné elektrárny Sanmen. Zdroj: scyscrapercity.com
Pohled na staveniště jaderné elektrárny Sanmen. Zdroj: scyscrapercity.com

Dne 29. ledna byl učiněn další významný krok ve výstavbě prvního reaktoru typu AP1000, a to posazení vrchní části kontejmentu na vrchol prvního bloku čínské jaderné elektrárny Sanmen.

Během necelých dvou hodin byl vrchní kryt kontejmentu, vážící 655 tun, vysoký 11,5 metru a o průměru 40 metrů, zvednut pomocí jeřábu do výšky a pak usazen na čtvrtý prstenec budovy kontejmentu. Společnost State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC) oznámila, že celá operace byla úspěšně dokončena 29. ledna a představovala ukončení hlavních stavebních prací na jaderném ostrovu tohoto bloku.

Nádoba kontejmentu je samonosná celoocelová stavba se stěnami tloušťky téměř 4,5 cm a má průměru 39,6 m. Prstencové sekce a podstavy nádoby kontejmentu byly vyrobeny z ocelových plátů v externí továrně, odkud byly přepraveny na staveniště a poté sestaveny pomocí velkokapacitního jeřábu. První částí, která byla v prosinci roku 2009 umístěna na místo budoucího bloku Sanmen-1, bylo dno nádoby kontejmentu, které váží 700 tun. Poté na něj byly postupně pokládány čtyři předmontované prstencové díly.

Umístění vrchního krytu předcházela montáž polárního mostového jeřábu do horní části čtvrtého prstence. Tento jeřáb bude používán k manipulaci s komponentami reaktoru a pump uvnitř kontejmentu. Instalace tlakové nádoby byla dokončena v září roku 2011.

V září roku 2007 získala společnost Westinghouse a její partnerská společnost Shaw Group povolení ke stavbě čtyř reaktorů typu AP1000 v Číně: dva v Sanmenu v provincii Če-ťiang (Zhejiang) a další dva v Haiyangu v provincii Šan-tung (Schandong).

Očekává se, že první blok jaderné elektrárny Sanmen bude prvním spuštěným reaktorem typu AP1000. Výroba elektřiny je plánovaná na rok 2014 a ostatní tři čínské reaktory AP1000 by měly být spuštěn do konce roku 2016.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..