Jaderná elektrárna Ning-te (pin. Ningde) v provincii Fu-ťien (Fujian), jeden z čerstvých přírůstků do velké rodiny elektráren s CPR-1000.
Jaderná elektrárna Ning-te (pin. Ningde) v provincii Fu-ťien (Fujian), jeden z čerstvých přírůstků do velké rodiny elektráren s CPR-1000.

Zásadní milník pro čínskou jadernou energetiku nastal 28. prosince, nový reaktor přestal být staveništěm a přešel do schvalovací fáze. Podle společnosti China Guangdong Nuclear Power Company (CGNPC), která bude JE Ningde provozovat, začne zakrátko „splácet investované prostředky“.

Elektrárnu ještě čeká několik testů, než bude zahájen komerční provoz. Očekávaná životnost v komerčním režimu je 60 let. Začátek komerčního provozu je podmíněn získáním licence od úřadů jaderného dozoru úspěšným složením série operačních testů, která zahrnuje například 168 hodin trvající provoz reaktoru při plném výstupním výkonu 1080 MWe. Testování bude trvat několik měsíců.

Nový reaktor je jedním ze čtyř CPR-1000 (čínský reaktor známý také jako „Zdokonalený čínský tlakovodní reaktor“, vychází ze staršího francouzského návrhu), které budou stát v lokalitě Ningde v provincii Fujian. Výstavba bloků 1 a 2 začala v roce 2008, 3. a 4. blok se začal stavět v roce 2010. Všechny bloky by měly být v provozu do roku 2015 a očekává se od nich, že uleví přetížené přenosové soustavě v hustě obydlené oblasti jihovýchodní Číny.

CGNPC vlastní v elektrárně 46%, 44% vlastní China Datang Corporation a zbylých 10% drží Fujian Provincial Energy Group.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..