Obyvatelé Bukova na Žďársku se v místním referendu z větší části postavili proti průzkumu této lokality pro stavbu trvalého úložiště jaderného odpadu. Proti spolupráci se Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) se vyslovilo 68 lidí, tedy skoro 52 procent odevzdaných hlasů. Podle údajů zveřejněných na webové stránce obce se referenda zúčastnilo 87,9 procenta ze 149 oprávněných voličů.

„Určitě jsme spokojeni. Jsem rád, že se zúčastnilo hodně občanů. Uvidíme, co teď bude dělat SÚRAO a Geam,“ řekl ČTK Martin Schenk ze sdružení Nechceme úložiště Kraví hora. Poměrně těsné vítězství odpůrců úložiště ho prý nepřekvapilo. Lidem na Žďársku vadí úložiště na odpad z jaderných elektráren méně než v jiných vytipovaných lokalitách v ČR kvůli letitým zkušenostem s těžbou uranu.

Referendum se konalo ve stejném termínu jako prezidentská volba, ale v jiné místnosti kulturního domu. Odevzdáno bylo 131 obálek. Pro spolupráci se správou úložišť bylo 56 hlasů, dalších sedm hlasů bylo neplatných.

Panoramatický pohled na obec Bukov, kde možná nebude stát jaderné úložiště. Zdroj: Bukov.cz
Panoramatický pohled na obec Bukov, kde možná nebude stát jaderné úložiště. Zdroj: Bukov.cz

Zatím však není jasné, jakou váhu budou výsledky referenda mít. Lidé v něm totiž rozhodovali o případné spolupráci se správou úložišť, která mezitím předala tuto záležitost podniku Diamo. Podle odpůrců úložiště referendum ukáže, zda stát dodrží své sliby. Správa úložišť totiž tvrdila, že do lokality nevstoupí, pokud nebude mít souhlas všech sedmi obcí.

Otázka v místním referendu zněla: Souhlasíte s tím, aby obec Bukov spolupracovala s Českou republikou – Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v procesu výběru lokality pro umístění hlubinného úložiště radioaktivních odpadů? Formulace otázky vycházela ze situace při vyhlášení referenda loni v listopadu. Tehdy správa úložišť vyjednávala s obcí podpis smlouvy o vzájemné spolupráci.

Pak ale správa úložišť uzavřela mandátní smlouvu s Diamem, který má na Žďársku uranový závod Geam. Podle informací správy úložišť by Diamo mělo zajistit všechny náležitosti související s podáním žádosti o stanovení průzkumného území v lokalitě Kraví hora. Podle oslovených starostů tím zřejmě padá i připravený návrh smlouvy o spolupráci se správou úložišť.

Žďárské území nazvané Kraví hora patří mezi sedm vytipovaných lokalit pro úložiště v ČR. Lidem na Žďársku vadil záměr méně než jinde. Na podzim ale proti němu začalo aktivně vystupovat sdružení Nechceme úložiště Kraví hora. Některé obce pod nátlakem aktivistů souhlas s podpisem smlouvy revidovaly, jinde uvažují o dalších anketách.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..