
Šedesát kilometrů od Moskvy leží město, které odjakživa žije průmyslem, jak ostatně dokládá už jeho název Elektrostal. Podnik, který se dnes specializuje na výrobu paliva pro jaderné elektrárny, byl založen v roce 1917 jako zbrojní průmyslový závod a hrál významnou roli pro dodávání min, raket a dalšího vojenského vybavení za druhé světové války. Na jaderné inženýrství se začal orientovat po skončení druhé světové války, kdy tehdejší Sovětský svaz začal pracovat na vývoji jaderné zbraně a později také začal s vývojem jaderné energetiky.
V místním závodu, jehož majitelem je společnost Tvel, se vyrábí palivo pro české jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Podnik zpracovává mírně obohacený uran dopravený ze zpracovatelských podniků na Sibiři do formy palivových souborů. Společnost nevyrábí palivo pouze pro reaktory ruského typu, jaké jsou v Temelíně a v Dukovanech, ale také například pro reaktory francouzské společnosti Areva.
Výrobní cyklus začíná s uranem obohaceným obvykle na čtyři procenta, který se do podniku ve městě Elektrostal přiváží ze Sibiře v práškové podobě. Prášek se lisuje do formy, které poté procházejí dvou- až třídenním cyklem v peci, kdy se horkem o pětinu zmenší jejich objem a téměř zdvojnásobí jejich hustota.
Po vytvoření tablet se ze zpracovaného uranu začínají vyrábět palivové proutky. Tvoří je zhruba 4,5 metru dlouhé zirkonové trubice, každá z nich je naplněna přibližně 400 tabletami. Z nitra proutků jsou následně odčerpávány mechanické nečistoty a vzduch a nahrazovány heliem, které zajistí stabilní vnitřní prostředí.
Proutky technici skládají do palivových souborů, přičemž pro reaktor využívaný v temelínské elektrárně je třeba soubor o 312 palivových proutcích. Každý soubor využívá pro zajištění stability paliva v reaktoru distanční mřížku, která brání zkroucení jednotlivých proutků ve vysokých teplotách vyvolaných jadernou reakcí.
Výrobních linek pro sestavování palivových souborů je v podniku celkem šest, přičemž každá připravuje jiný druh paliva. Výroba jednoho souboru, který lze v elektrárně využít pro čtyřletý palivový cyklus, trvá jednu směnu. Hotový soubor váží 720 kilogramů, z toho 435 kilogramů je hmotnost využitého uranu.
Společnost Tvel také vyvíjí palivo pro nové reaktory typu VVER-1200, které česko-ruské Konsrocium MIR.1200 nabízí energetické společnosti ČEZ v tendru na dostavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Nové palivo bude mít jiný design, výrobní procesy v elektrostalském podniku by to ale podle zástupců Tvelu ovlivnit nemělo. Nový reaktor totiž vychází z v současné době využívaného typu VVER-1000 a rozdíly mezi typy paliva nejsou zásadního charakteru.
Do tendru o dostavbu Temelína se původně přihlásili tři uchazeči: kromě česko-ruského konsorcia se o atraktivní zakázku ucházela také americko-japonská společnost Westinghouse a francouzská státní korporace Areva. Francouzského zástupce ovšem ČEZ ze soutěže vyřadil.
Zdroj: ČTK