Stavba bloku Taishan 2. Zdroj: CGNPC
Stavba bloku Taishan 2. Zdroj: CGNPC

Dokončení montáže několika důležitých součástí znamená další velký mezník ve výstavbě prvního bloku typu EPR v jaderné elektrárně Taishan nacházející se v čínské provincii Guangdong.

Tlaková nádoba reaktoru, čtyři parogenerátory a kompenzátor objemu. To jsou zařízení, která byla namontována do reaktorové budovy. Podle prohlášení francouzské společnosti Areva tak výstavba bloku vstoupila do další významné fáze.

V dubnu loňského roku byly na staveniště dopraveny první dva parogenerátory a kompenzátor objemu, zbylé dva parogenerátory a vnitřní části tlakové nádoby dorazily nedlouho poté. Parogenerátory, dlouhé 25 metrů a každý o váze 550 tun, byly vyrobeny ve francouzské továrně společnosti Areva v Chalon/Saint-Marcel. Tlaková nádoba, vážící více než 420 tun, s průměrem 5,3 metrů a výškou 10,6 metrů, byla úspěšně nainstalována 3. června roku 2012.

Dne 22. ledna navštívila JE Taishan francouzská ministryně zahraničního obchodu, Nicole Bricq, společně s výkonným ředitelem Arevy, Lucem Ourselem, a výkonným ředitelem francouzské společnosti EDF, Henrim Proglioem. Na dvou zdejších blocích typu EPR si prohlédli, jak postupují stavební práce.

Pan Oursel poznamenal, že namontování zmíněných součástí pouhých 38 měsíců po položení prvního betonu ukazuje, že práce probíhají za vynikajících podmínek a těží ze zkušeností nabytých na jiných staveništích s reaktory typu EPR.

Taishan 1 a 2 jsou první dva reaktory založené na designu EPR společnosti Areva, které jsou v Číně budovány. Tvoří část kontraktu za 8 miliard euro (10,7 miliard dolarů), který v listopadu roku 2007 podepsala Areva a skupina Guangdong Nuclear Power Group (CGNPC). Taishanský projekt, ležící 140 km západně od Hong Kongu, vlastní společnost Guangdong Taishan Nuclear Power Joint Venture Company Limited, společný podnik EDF a CGNPC s podílem vlastnictví 3:7.

První beton na bloku 1 byl položen v říjnu roku 2009, kupole budovy reaktoru byla usazena na vrchol kontejmentu v říjnu roku 2011. Blok 1 by měl zahájit provoz v letošním roce, přičemž druhý blok by ho měl následovat o rok později. Zbylé dva reaktory EPR jsou ve fázi plánování.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..