Stavba JE Sanmen s reaktorem AP-1000.
Stavba JE Sanmen s reaktorem AP-1000.

Karty se obracejí. Americký Westinghouse je při stavbě jaderné elektrárny v USA závislý na pomoci čínských odborníků.

Co je pravdy na tom, že Temelín možná přijedou dostavět Číňané? Jde o poplašnou fámu nebo špatný vtip? Chyba lávky! Pokud zvítězí v tendru americko-japonský Westinghouse, bez Číňanů se nejspíš neobejde.

Za zakázku závazek

Málo se u nás ví o tom, že americko-japonská společnost Westinghouse se před několika vlastní vinou dostala do velice podivné situace. Její hlad po zakázkách byl totiž tak velký, že pro úspěch v čínském tendru na výstavbu nových jaderných elektráren byla ochotna udělat téměř vše. Po čase se totiž ukázalo, že aby v tendru uspěla, zaručila se, že naučí Číňany stavět jaderné elektrárny samostatně. Westinghouse v zakázce zvítězil a v současné době staví v Číně čtyři reaktory typu AP1000. První dva bloky vyrůstají v čínském Haiyangu a další dva v lokalitě Sanmen. Tam práce pokročily nejdále a první blok by měl být uveden do provozu již letos.

Výměnou za úspěch v zakázkách společnost podepsala s Čínou dohodu o transferu jaderné technologie. Součástí dohody byl i příslib, že Westinghouse dostane v budoucnu kontrakt na výstavbu dalších jaderných elektráren.

Učenliví a přičinliví

Loni v únoru americké úřady definitivně posvětily výstavbu dalších jaderných reaktorů na území USA. Jedná se právě o reaktory typu AP1000. Dva nové bloky vzniknou v již existující elektrárně Vogtle, jejich výstavba vyjde zhruba na 14 miliard dolarů. Schválení výstavby přišlo po zhruba třicetileté odmlce. „Dnešek znamená pokrok v naší národní energetické politice,“ komentovala tehdy rozhodnutí úřadů společnost Southern Company, která bude reaktory provozovat.

Za design zařízení a dodávku technologií jsou zodpovědné společnosti Shaw Group a Westinghouse. Jenomže v tom nastal zádrhel a stavitelé zjistili, že se ocitli v úzkých. Co se stalo? Došlo k tomu, že americkým expertům, kteří třicet let žádnou jadernou elektrárnu nestavěli, tak trochu ujel vlak. Bez zkušeností v praxi se zkrátka jaderná elektrárna postavit nedá, a tak brzy pochopili, že se musí obrátit s žádostí o pomoc na čínské partnery. Ti jsou v jaderné energetice a nejmodernějších technologiích nejen velmi učenliví, ale i přičinliví. A nutnou praxi mají také – nenahraditelné zkušenosti z reálné stavby elektráren získali právě při výstavbě reaktorů na teritoriu Číny. V současné době je paradoxně situace taková, že velký učitel z USA, který poněkud zaspal raketový vývoj v oblasti jaderné energetiky, se nadále bez svých učenlivých žáků neobejde. A tak je dost možná – pokud tedy nezvítězí v tendru česko-ruské konsorcium – přivítáme i na stavbě 3. a 4. bloku Temelína.

Zdroj: E15

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..