Jaderný ledoborec Jamal. Zdroj: http://slavs.org.ua
Jaderný ledoborec Jamal. Zdroj: http://slavs.org.ua

28. 1. 2012 – Společnost Atomflot spadající pod státní podnik Rosatom oznámila, že hledá dodavatele na stavbu dvou víceúčelových jaderných ledoborců, celková cena obou projektů je odhadována na více než 86,1 miliard rublů (54,8 miliard korun), peníze na ně budou rozděleny zhruba rovnoměrně.

Podle projektové dokumentace budou ledoborce určeny pro provázení lodí, celoroční vedení konvojů v západní oblasti Arktidy a asistenci lodí v Obském zálivu a v mělkých úsecích řeky Jenisej (po město Dudinka). Mají též poskytovat pomoc proplouvajícím lodím, případně táhnout lodě nejen mezi ledem, ale i na širém moři.

Technické zadání zakázky nařizuje, aby byly ledoborce vybaveny novým typem integrálního reaktoru RITM-200. Na šířku mají měřit až 34 metrů a na délku více než 173 metrů.

Výrobce pak musí plavidla dodat do přístaviště Atomflotu ve městě Murmansk. První loď má zadavatel zakázky obdržet do 25. prosince roku 2019, druhou do 25. prosince roku 2020. Přihlášky na účast v tendru jsou přijímány do 18. února, přičemž jeho výsledky mají být oznámeny do 20. února letošního roku.

V srpnu loňského roku byl vyhlášen tendr na stavbu hlavního víceúčelového jaderného ledoborce s výkonem okolo 60 megawatt. Maximální cena kontraktu činila 36,96 miliard rublů (23,5 miliard korun). Plavidlo má být dokončeno ke konci roku 2017. Za vykonavatele státní zakázky byla vybrána společnost Balský závod – loděnice.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..