Jaderná elektrárna Cernavodă, jediná v Rumunsku a jediná JE v zemích bývalého socialistického bloku, kterou postavili západní firmy - kanadské.
Jaderná elektrárna Cernavodă, jediná v Rumunsku a jediná JE v zemích bývalého socialistického bloku, kterou postavili západní firmy – kanadské.

Rumunsko dnes opět zapojilo jeden ze dvou reaktorů své jediné jaderné elektrárny Cernavodă, který byl ve středu kvůli poruše neplánovaně odstaven, napsala rumunská média.

„K odpojení došlo v důsledku poruchy v chladicím systému elektrické jednotky generátoru,“ píše se v prohlášení státní energetické společnosti Nuclearelectrica.

Jaderná elektrárna Cernavodă se dvěma reaktory zajišťuje asi 20 procent rumunských energetických potřeb. Její stavba začala v roce 1982 a dva reaktory byly spuštěny v letech 1996 a 2007,  rumunská vláda chce postavit ještě další dva.

O dostavbě třetího a čtvrtého bloku rumunská vláda rozhodla v říjnu 2006. Po jejich spuštění by se podíl jádra na výrobě elektřiny v Rumunsku zhruba zdvojnásobil. Investice by měli zajišťovat spolu se státní Nuclearelectricou také soukromí investoři. O projekt se zajímala i česká energetická společnost ČEZ, ze soutěže ale odstoupila a po ní i několik dalších firem.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..