JE Jaslovské Bohunice. Zdroj: estav.cz
JE Jaslovské Bohunice. Zdroj: estav.cz

Slovenská jaderná elektrárna v Jaslovských Bohunicích, která je proslulá již z počátku 70. let jako vůbec první jaderná elektrárna na území tehdejšího Československa, získala záruku, že její plánovaná dostavba se uskuteční včas a bez větších problémů. Zárukou je umožnění vstupu silného partnera do projektu výstavby dalšího bloku – tím je ruská státní korporace Rosatom.

Možnost vstupu Rosatomu do projektu na dostavbu nového jaderného bloku ve slovenské elektrárně potvrdila společnost ČEZ, která společně se slovenskou společností Jadrová a vyraďovacia spoločnost (JAVYS) a Rosatomem podepsala v tomto smyslu memorandum.

V současné době elektřinu v Jaslovských Bohunicích vyrábí dva jaderné bloky, každý o výkonu 505 MW. Tento zdroj má ukončit činnost do roku 2017. Slovensko má také jadernou elektrárnu v Mochovcích na jihu země, kde se nyní dostavuje třetí a čtvrtý reaktor.

Rosatom dodává reaktory i pro rozšiřovanou slovenskou elektrárnu Mochovce. V Česku je jedním ze dvou účastníků tendru na dostavbu dvou bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Uchází se o ni prostřednictvím Atomstrojexportu v konsorciu s další ruskou společností Gidropress a českou firmou Škoda JS. Jejich soupeřem je americký Westinghouse.

Pro Skupinu ČEZ je nyní hlavní prioritou příprava výstavby dvou nových bloků Jaderné elektrárny Temelín. Účast v dalším z takto velkých projektů by pro ni byla kapacitně velmi náročná, proto souhlasila s možností otestovat vstup dalšího partnera,“ uvedla mluvčí ČEZ Martina Půlpánová.

Na prodej je podíl ve společnosti Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS), která byla založena pro přípravu projektu nového jaderného zdroje v Jaslovských Bohunicích. ČEZ v této společnosti vlastní 49 procent. Zbylých 51 procent drží slovenská státní firma JAVYS. Podle Mladé fronty Dnes činí hodnota podílu české firmy zhruba 110 milionů eur (2,8 miliardy korun), což je její vklad do základního kapitálu firmy plus práce na projektu.

Koupí podílu v JESS by se Rosatom dostal ke kontraktu na výstavbu nového jaderného bloku v hodnotě zhruba tři miliardy eur (76,3 miliardy Kč). Energetický zdroj by měl být dokončen v roce 2020.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..