Šajcha Hasína a Vladimír Putin na setkání v Moskvě. Zdroj: WNN
Šajcha Hasína a Vladimír Putin na setkání v Moskvě. Zdroj: WNN

Rosatom bude spolufinancovat výstavbu první jaderné elektrárny v Bangladéši, přispěje částkou přibližně 500 milionů dolarů (asi 9,7 miliardy korun). První práce na projektu, který dostal název Rooppur podle blízkého města, začnou v roce 2014.

Dohoda mezi vládami obou zemí byla podepsána během státní návštěvy bangladéšské premiérky Šejk Hasíny v Rusku. Stavbu elektrárny okomentovala jako „zářivý příklad (…) úzké spolupráce mezi oběma zeměmi“. Z ruského úvěru budou zaplaceny především přípravné práce, jako je například hledání nejvhodnější lokality a studie ohledně ekonomiky projektu a vlivu na životní prostředí.

Druhá strana glosovala dohodu v podobném duchu – ruský prezident Vladimír Putin v tiskovém prohlášení uvedl, že Rosatom „se pilně připravuje“ na stavbu elektrárny a dodal, že přibližně pětina všech současných energetických kapacit země byla postavena s ruskou nebo sovětskou pomocí.

Podle šéfa Rosatomu Sergeje Kirijenka začnou přípravné práce příští rok a stavba v roce 2015. Uvedl, že první smlouvy na průzkum lokalit budou uzavřeny do tří měsíců, poté přijdou na řadu studie ekonomiky projektu a detailní technické návrhy, na konci roku chce Rosatom uzavřít dohody týkající se předběžných stavebních úprav.

Vlády Bangladéše, jedné z nejhustěji zalidněných, ale také nejchudších zemí na světě, zvažovaly zahájení vlastního jaderného programu více než padesát let. Město Rooppur, které se nachází přibližně 200 kilometrů od hlavního města Dháka, bylo označeno jako vhodná lokalita už v roce 1963. Hlavním důvodem pro stavbu jaderných kapacit je rychle rostoucí spotřeba elektrické energie a snížení závislosti na zemním plynu. V únoru roku 2011 podepsala Státní komise pro jadernou energetiku dohodu s Rosatomem o výstavbě dvou reaktorů s výkonem 2000 megawattů. Krátce nato mezinárodní mise MAAE (INIR, Integrated Nuclear Infrastructure Review) konstatovala, že Bangladéš „dosáhla značného pokroku“ v rozvoji jaderné infrastruktury a že země již dokázala vytvořit značnou odbornou základnu v oblasti jaderné bezpečnosti a ochrany před zářením.

Jádro – lidu

Dohody podepsané Hasínou v Rusku zahrnují například smlouvu na vybudování informačního jaderného centra v Dháce, určeného pro osvětu místních lidí. Středisko, které bude sídlit v budově dháckého planetária, nabídne hostům panoramatické a trojrozměrné modely s interaktivním rozhraním, uvádějí zástupci Rosatomu. Rusové budou stavět centrum podle domácího vzoru (v Rusku funguje 17 takových středisek) a mělo by začít fungovat už letos. Kromě Bangladéše je Rosatom staví ve Vietnamu a Turecku.

Související články: Rusko postaví jadernou elektrárnu v Bangladéši

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..