"Simulátorová místnost" pro AP-1000. Přesně takové fungují na elektrárnách v Sanmenu a Haiyangu. Zdroj: WNN
„Simulátorová místnost“ pro AP-1000. Přesně takové fungují na elektrárnách v Sanmenu a Haiyangu. Zdroj: WNN

14. 1. 2012 – Nové cvičné kontrolní místnosti jsou určeny k tréninku operátorů pro reaktory typu AP1000, které jsou ve výstavbě na čínských elektrárnách Sanmen a Haiyang. Výcvik první skupiny operátorů by měl být dokončen před koncem roku.

Simulátory, které dodala firma GSE Systems, jsou umístěny v replice kontrolní místnosti v obou zmíněných lokalitách. Jsou vybaveny na chlup stejným kontrolním hardwarem i softwarem, jako skutečné působiště operátorů elektrárny.

Zatím se cvičení účastnilo 34 potenciálních operátorů v lokalitě Sanmen, informuje Westinghouse, který reaktor AP1000 vyvinul. Tito adepti studují po dobu 18 měsíců vlastnosti reaktoru a bezpečnostní postupy, aby mohli podstoupit licenční zkoušky Čínského národního úřadu pro jadernou bezpečnost (CNNSA), které se budou konat letos v listopadu. V případě úspěchu se stanou prvními operátory s licencí na AP1000 na světě. Dalších 36 studentů má dokončit svůj výcvik na simulátoru v Sanmen v únoru. Mezitím se připravuje výcvik dalších budoucích operátoru na stejném simulátoru v Haiyang, měl by začít během několika měsíců.

V srpnu 2007 obdržel Westinghouse spolu se svými partnery ze skupiny Shaw Group oprávnění postavit čtyři reaktory AP1000 v Číně: dva v Sanmen v provincii Zhejian a dva další v Haiyang v provincii Shandong.

Blok 1 elektrárny Sanmen bude zřejmě prvním reaktorem AP1000 uvedeným do provozu, měl by začít dodávat elektrickou energii v roce 2014. Všechny čtyři nové reaktory by pak měly být v provozu v roce 2016.

Další čtyři reaktory tohoto typu mají vyrůst v USA. Dva z toho v elektrárně Vogtle v Georgii (většina povolení už byla udělena) a dva ve VC Summer v Jižní Karolíně. GSE získalo také zakázky na simulátory pro obě zmíněné americké elektrárny. Bloky ve Vogtle by měly začít pracovat v roce 2016 a 2017, reaktory v Summer potom v roce 2017 a 2018.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..