Umělecké ztvárnění plazmového raketového pohonu. Podle mnoha odborníků jsou jedinou  dnes známou a dobře využitelnou technologií, která by mohla umožnit vesmírné mise s lidskou posádkou na delší vzdálenosti. Zdroj:  discovery.com
Umělecké ztvárnění plazmového raketového pohonu. Podle mnoha odborníků jsou jedinou dnes známou a dobře využitelnou technologií, která by mohla umožnit vesmírné mise s lidskou posádkou na delší vzdálenosti. Zdroj: discovery.com

30.1.2013 – Reaktor pro vesmírný pohon budoucnosti, využívající jaderné energie, bude hotov do konce roku 2014, další čtyři roky potrvá konstrukce kompletního systému, který už bude připraven na pokusné výlety do blízkého kosmu. Ruské agentuře RIA Novosti to oznámil Anatolij Korotejev, ředitel vědeckého Keldyšova centra, které pohon vyvíjí.

„První zkušební kus musí být připraven na skutečné letové zkoušky do roku 2018. Je otázka, zda skutečně do vesmíru poletí, možná bude muset počkat v nějaké frontě podle momentálních priorit, ale musí být hotov“, uvedl Korotejev a dodal, že už příští rok by vědci měli dokončit samotný reaktor.

Program vývoje jaderného pohonného systému pro vesmírná plavidla zahájil ruský prezident Dmitrij Medvěděv v roce 2010. Projekt na devět let dostal rozpočet 17 miliard rublů (asi 550 milionů dolarů), Keldyšovo centrum vyvíjí reaktorový systém a jiné centrum RKK Energie zbytek systému a celkovou konstrukci.

Pohonný systém sestává ze čtyř částí – jaderného reaktoru, který slouží jako zdroj energie, kompresoru, vyrábějícího elektřinu, plazmového pohonu, a chlazení, které odvádí dále nevyužitelné teplo. Překvapující je, že právě chlazení je nejsložitější součástí celé konstrukce.

Korotejev také dodal, že při letových zkouškách musí být celé plavidlo vyneseno do výšky minimálně 800 až 1000 kilometrů a až poté je možné zapnout jaderný pohon, jelikož na oběžné dráze s menším poloměrem by na Zemi v případě nezdaru mise, například srážky s nějakým objektem, mohly spadnout radioaktivní součástky nebo úlomky.

Související články: První experimentální pohon pro dálné vesmírné lety bude hotov za pět let

Zdroj: Atomic-energy.ru, Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..