Sodíkové kvádry připravené pro transport. Zdroj: www.metauxspeciaux.fr
Sodíkové kvádry připravené pro transport. Zdroj: www.metauxspeciaux.fr

Příští rok by měl být podle plánů ruských energetiků spuštěn do provozu rychlý reaktor v jaderné elektrárně Belojarsk. Správa elektrárny informovala veřejnost a média, že byla úspěšně realizována dodávka první dávky sodíkové chladicí látky. V Belojarské jaderné elektrárně již pracuje jeden reaktor typu BN-600 a další jednotky jsou plánovány v Číně jako součást spolupráce v oblasti jaderné energetiky.

Blok Belojarsk 4 je typu BN-800, což je rychlý množivý reaktor vyvinutý společností OKBM Afrikantov, bude používat tekutý sodík pro přenos tepla z aktivní zóny ke generátorům páry pohánějící turbínu a generátor.

V loňském roce bylo do jaderné elektrárny dovezeno 18,5 tuny sodíku, který se přepravoval v pevné podobě. V elektrárně byl roztaven a přemístěn do zásobníku, který je součástí reaktorového systému bloku Belojarsk 4.

Dodavatelem sodíku je francouzská společnost MSSA Metaux Speciaux, která vyrábí sodík pro jaderné reaktory už od šedesátých let. V minulosti dodala sodík pro francouzský rychlý reaktor Superphénix a pro japonský reaktor Monju. Pro spuštění bloku v roce 2014 bude potřeba celkem 2000 tun sodíku.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..