Pohled na JE Paks z jaderné perspektivy: S Českem elektrárnu pojí stejná technologie reaktorů a to, že každou z nich se vlády chystají modernizovat v dohledné, ale vzdálenější době.
Pohled na JE Paks z jaderné perspektivy: S Českem elektrárnu pojí stejná technologie reaktorů a to, že každou z nich se vlády chystají modernizovat v dohledné, ale vzdálenější době.

13. 1. 2013 – Maďarská jaderná elektrárna Pakš bude žít. V prosinci loňského roku úřady jaderného dozoru dokončily odborné posudky a přijaly žádost provozovatele, společnosti Magyar Villamos Művek, o prodloužení doby provozu čtyř reaktorů typu VVER-440 o 20 let. Oficiální povolení k provozu do roku 2032 pro blok číslo jedna by mělo být vydáno letos, licence ostatním reaktorům budou následovat.

V prosinci 1982 začal fungovat první blok JE Pakš a do roku 1987 byly postupně uvedeny do provozu tři další bloky. Stavba elektrárny byla největší průmyslovou investicí v maďarských dějinách.

Udělení provozní licence přichází po modernizaci a zvýšení výkonu nejaderných součástí (parní turbíny a vyvíječů páry) ze 440 na 470 elektrických megawattů. Maďaři plánují další posílení na 500 megawattů, tentokrát zahrnující zvýšení tepelného výkonu samotných reaktorů. Pomůže jim s tím ruský Atomstrojexport, příslušné dohody byly podepsány v roce 2007.

Stojí za zmínku, že nízko a středně aktivní odpady z JE Pakš budou skladoványv novém podzemním úložišti v Bataapari (více zde) na jihu země, pro vysoce radioaktivní odpad a vyhořelé články jsou určené jiné sklady.

Země rovněž hodlá stavět dva nové bloky o výkonu 1000 megawattů, které mají nahradit stávající po jejich uzavření. Do roku 2030 bude Maďarsko potřebovat elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 6000 megawattů, které nahradí vyřazené kapacity.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

2 Comments

    Ano, zajímavá zpráva, která dokazuje jednu velice důležitou věc, a sice že zásadní je dohoda jaderných expertů a odborníků, nezávislých na politice. Potom je zaručeno, že všechno bude fungovat tak, jak skutečně má. Pro Rusy je možnost dostavět Pakš nesmírně důležitá, protože můžou přímo v Evropě zas jednou dokázat, že technicky a technologicky jsou spolehliví. Doufám, že to zase posune jadernou energetiku o kus dál, tak, aby nebyla rukojmím politiků a obchodních lobbistů, ale skutečně sloužila lidem k jejich spokojenosti a v naprostém bezpečí

    tak to vidíte, dnes jsme daleko dále, už nejen prodloužení, ale přímo výstavba nových bloků. I když je třeba říct, že to bylo dramatické, protože lobbisté francouzských a amerických jaderných gigantů dělali všechno proto, aby účast ruské korporace na dostavbě Pakš II znemožnili.
    Po těžkých vyjednáváních tedy nakonec zvítězil, zdá se, zdravý rozum, což – souhlasím s Pavlem – je v jaderné energetice hodně, ale hodně zásadní. Otázkou je, jak to dopadne s dostavbou, redpektive výměnou nových bloků za ty dosluhující u nás v Temelínu a Dukovanech.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..