Jaderný odpad zatím zůstává největším nevyřešeným problémem jaderné energetiky. Zdroj: 3pol.cz
Jaderný odpad zatím zůstává největším nevyřešeným problémem jaderné energetiky. Zdroj: 3pol.cz

Obyvatelé pošumavských vesnic budou tuto sobotu desátým rokem po sobě protestovat proti plánované stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Devítikilometrová trasa pochodu „K uctění a zachování přírody a života v Pošumaví“ povede po pomyslném obvodu plánované stavby, která by měla mít v podzemí plochu asi 300 hektarů a na povrchu by zabrala 19 hektarů. Vycházet se bude mezi 08:30 a 09:30 od chanovického zámku, řekl ČTK starosta Chanovic na Klatovsku Petr Klásek.

Stát zvažuje sedm lokalit v Česku, kde by mělo úložiště vzniknout, a vláda loni schválila dotčeným obcím peníze za geologický průzkum. Průzkum má začít co nejdříve. Dvě finální lokality se mají stanovit v roce 2018, spuštění úložiště předpokládá Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v roce 2065. Podle jejího ředitele Jana Prachaře není zahájení průzkumu bráno jako souhlas s umístěním hlubinného úložiště. Zástupci SÚRAO se pochodu proti úložišti pravidelně účastní.

Podle Kláska jsou všechny obce v lokalitě Březový potok proti stavbě úložiště jednomyslně. V tuto chvíli nepřijmou ani kompenzaci, ani za současných podmínek průzkum nepovolí, dodal. „Pokud by někdo povolil vrtat na svém pozemku, tak je tady na odstřel,“ uvedl už dříve Jan Benda z občanského sdružení Jaderný odpad – děkujeme, nechceme!, které má 5000 členů. „Aktuální jednání všech obcí ze sdružení Prácheňska potvrdilo, že tu žádné takové zařízení nechceme,“ dodal Klásek.

Všech 19 dotčených sídel v referendech nebo usneseními zastupitelstev úložiště, stavbu na desítky tisíc let, jednoznačně odmítlo. Podobné úložiště není nikde na světě a je nutné postupovat tak, abychom zde nezanechali těžké břímě následujícím generacím, dodal Klásek. Starostům vadí, že nejsou známá pravidla ukládání a že „legislativa obce stále staví do pozice druhořadého partnera“.

„Politici, kteří nás zastupují na evropské úrovni, by měli jednat s dalšími státy, aby se nehledala řešení pro každou zemičku. Měli by hledat jednu nebo dvě lokality v odlehlých končinách,“ uvedl Klásek.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..