
I po uzavření jaderných elektráren bude Německo další desítky let používat energii z jádra. Podle eurokomisaře Günthera Oettingera se Německo v budoucnu k jaderným elektrárnám současného typu nevrátí, stavbu nových elektrárenských jaderných zařízení ale nevylučuje.
Energie z jádra bude v německé rozvodné síti i přes chystané uzavření všech nukleárních elektráren v Německu nejméně dalších 40 let. V rozhovoru pro pondělní vydání listu Rheinische Post to řekl eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger.
Vláda kancléřky Angely Merkelové loni v reakci na havárii v japonské atomové elektrárně Fukušima rozhodla o uzavření všech jaderných elektráren v zemi do roku 2022.
„Většina vlád vůbec nemyslí na to, že by je odpojila. Proto budeme mít za 40 let stále jadernou energii v německé sítí,“ uvedl Oettinger. V Evropě je zhruba 140 jaderných elektráren.
Podle Oettingera se Německo v budoucnu k jaderným elektrárnám současného typu nevrátí, stavbu nových elektrárenských jaderných zařízení ale nevylučuje.
„Výzkum jaderné fúze, která je rovněž formou jaderné energie, činí ohromné pokroky. Možná bude tato technologie jednoho dne v Německu přijata,“ uvedl.
V souvislosti s nadcházejícími změnami v německé energetice se podle Oettingera musí Němci připravit na rostoucí ceny elektrického proudu, které se budou zvyšovat mnohem rychleji než inflace. Vzroste také riziko chudoby, neboť řada domácností nebude schopna účty za proud platit.
Zdroj: ČTK, iHNed.cz