Instalace nosného sloupu na čtvrtém bloku Fukušimy. Zdroj: WNN
Instalace nosného sloupu na čtvrtém bloku Fukušimy. Zdroj: WNN

Osazením ocelových sloupů vedle budovy čtvrtého bloku fukušimské jaderné elektrárny začala před několika dny stavba krytu, který má chránit čtvrtý blok elektrárny a pomůže odstranit uskladněné vyhořelé palivo. Bude to druhý kryt na Fukušimě, ten první chrání blok číslo jedna.

Ve středu 9. ledna byly na své místo upevněny první dva sloupy, které budou představovat oporu pro krycí materiál. Dokončený kryt bude dosahovat téměř dvojnásobku výšky reaktorové budovy a usnadní vyjmutí vyhořelého paliva ze skladovacího bazénu.

Když 11. března 2011 udeřilo na Zemi vycházejícího Slunce zemětřesení a vlna cunami, byl čtvrtý blok mimo provoz kvůli běžné údržbě. Během ní bylo nové palivo pro reaktor zavezeno do bazénu a uloženo spolu s vyhořelými články z předcházejícího provozu. To znamenalo, že v případě čtvrtého bloku nehrozila nehoda na reaktoru, ale v případě nedostatku chladiva se články v bazénu mohly přehřát a roztavit. Výbuch vodíku, který do budovy pronikl přes ventilační systém, společný se třetím blokem, strhl střechu (skladovací bazén se nacházel v posledním patře) a zcela odhalil vyhořelé a nové palivo větru a dešti.

Schéma budoucího krytu na čtvrtém bloku. Zdroj: WNN
Schéma budoucího krytu na čtvrtém bloku. Zdroj: WNN

Provozovatel elektrárny, společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco), sice na místě minulý rok postavil podpůrné konstrukce, ale palivo stále nebylo vyjmuto a zůstává nejdůležitějším úkolem při likvidaci zničené elektrárny, jehož splnění bude patrně trvat roky. Právě pro tento účel je nový kryt určen především – umožní nainstalovat ventilaci, filtrační a zařízení pro manipulaci s palivem.

Kryt prvního bloku byl dokončen už v roce 2011 a v listopadu minulého roku byly představeny plány na kryt pro třetí blok. Každý z krytů bude mít odlišný vzhled a funkci podle podmínek na jednotlivých budovách.

Zdroj: World Nuclear News (původní článek zde)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..