28. 1.2013 – Byla dokončena stavba první vrstvy ocelové nosné konstrukce nového krytu, který umožní odstranit vyhořelé palivo ze čtvrtého reaktoru elektrárny Fukushima Dajiči.

Základna pro kryt na 4. bloku živě...
Základna pro kryt na 4. bloku živě…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8. ledna byly zahájeny práce na šesti sloupcích a sedmi trámech, které tvoří první vrstvu nosné konstrukce krytu. Jde již o druhý kryt, který má být na tomto místě nad zničenými reaktory vystavěn. Stavba krytu nad prvním reaktorem byla dokončena v roce 2011. Třetí kryt se plánuje pro reaktor Fukushima 3. Všechny tři kryty se liší svou funkcí i vzhledem, což odráží odlišný stav každého z reaktorů.

Reaktor 4 byl odstaven pro údržbu, když 11. března 2011 udeřilo zemětřesení a vlna tsunami. Ve skladovacím bazénu, který se nacházel v nejvyšším patře budovy reaktoru, přímo pod střechou, byl uskladněn plný náklad nového paliva a vyhořelé palivo z předchozího provozu. Na čtvrtém reaktoru tak sice nehrozila nehoda v aktivní zóně, hrozilo však přehřátí skladovací nádrže. Výbuch vodíku, který unikl z ventilačních systémů sdílených s reaktorem 3, vedl k výraznému poškození statiky budovy a bezpečnost skladovací nádrže tak rapidně klesla.

...a na schématu, kde je vidět jeho poloha vůči budově. Zdroj: WNN
…a na schématu, kde je vidět jeho poloha vůči budově. Zdroj: WNN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ještě než započaly práce na krytu čtvrtého reaktoru, umístil zde provozovatel elektrárny Tokyo Electric Power Company (Tepco) další podporu, včetně ocelového krytu nad nádrží s vyhořelým palivem. Součástí krytu bude ventilace, filtrace a manipulační zařízení, které usnadní odstranění paliva z nádrže, což je jedním z hlavních úkolů, které nyní před Japonci stojí na Fukušimě.

Zdroj: World Nuclear News (původní článek zde)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..