Jaderná elektrárna Ói, jejíž dva bloky patří k těm, které již byly znovu spuštěny v červenci minulého roku. Zdroj: japanfocus.org
Jaderná elektrárna Ói, jejíž dva bloky byly znovu spuštěny v červenci minulého roku. Zdroj: japanfocus.orgJaderná elektrárna Ói, jejíž dva bloky patří k těm, které již byly znovu spuštěny v červenci minulého roku. Zdroj: japanfocus.org

Na konci minulého roku znovu vzrostly japonské náklady na dovoz fosilních paliv, což v zemi způsobuje už druhý rok trvající hospodářský deficit. V důsledku toho vláda přehodnotí své cíle ve snižování emisí skleníkových plynů.

Nedostatek domácích energetických zdrojů byl hlavním ekonomickým a strategickým důvodem, proč začalo Japonsko rozvíjet v sedmdesátých letech jadernou energetiku. Stejný faktor se opět ozývá v souvislosti s prodlužující se odstávkou většiny japonských jaderných reaktorů. V současné době vyrábí elektrickou energii pouze dva z padesáti existujících japonských jaderných bloků, zatímco zbytek čeká na rozhodnutí nové regulační komise, která může, nebo také nemusí, povolit jejich znovuspuštění.

Nejvýznamnější náhradou za jaderné reaktory je LNG (Liquefied Natural Gas – zkapalněný zemní plyn), jehož dovoz v roce 2012 vzrostl o 12% oproti předešlému roku. Zvýšení poptávky po LNG spolu s odpovídajícím růstem cen navýšilo celkové výdaje za LNG o 25%, tj. na 6 bilionů jenů (66 miliard dolarů). To je o 2,5 bilionu jenů (27 miliard dolarů) více než před událostmi ve Fukušimě z března 2011, které předcházely rozsáhlému přerušení dodávek elektrické energie z jaderných reaktorů.

Rok 2012 je druhým rokem v řadě, kdy podstatně vzrostl japonský dovoz LNG. V roce 2011 bylo do země dovezeno o 12% více LNG než v roce 2010, což představovalo celkovou hodnotu dovezeného plynu 4,7 bilionů jenů (50 miliard dolarů). Celkově tedy od roku 2010 vzrostly náklady na LNG o 38%. Tento prudký skok narušil dosud trvající trend mírného nárůstu využití LNG.

LNG nyní představuje přes 8% z hodnoty japonského dovozu, jediným významnějším artiklem je už jen ropa, která představuje 17%. Celkově Japonsko v roce 2012 zaznamenalo obchodní deficit 6,9 bilionů jenů (75 miliard dolarů) a vývoz o hodnotě 63,7 bilionů jenů (699 miliard dolarů).

Vláda, včele s předsedou vlády Shinzo Abe, vyjádřila všeobecnou podporu pro pokračování ve výrobě elektrické energie v jaderných elektrárnách a slíbila nezávislý dohled nového regulačního úřadu Nuclear Regulatory Authority. Ačkoli by tento úřad měl do konce července zpracovat požadavky na jaderné bloky, podle nichž se bude rozhodovat o jejich opětovném spuštění, zůstává pravděpodobný rozsah přeživší japonské jaderné energetiky nejasný.

Kvůli této nejistotě byla opuštěna myšlenka držet se omezení emisí skleníkových plynů, které bylo plánováno v době rozvoje jaderné energetiky. Nový ministr životního prostředí Nobuteru Ishihara řekl na základě nedávného jednání ministerstva: „V současné době nejsme schopni předložit přesná čísla, protože dosud nebylo rozhodnuto o budoucnosti jaderné energetiky.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..