Chladící věže jaderných elektráren v Japonsku možná ladem ležet nezůstanou.
Chladící věže jaderných elektráren v Japonsku možná ladem ležet nezůstanou.

Nová japonská vláda oznámila, že přehodnotí plány předchozího kabinetu na utlumování energie z jádra. Reaktory chce nové vedení země spustit ve chvíli, kdy je nezávislé orgány označí za bezpečné.

Hrůza z havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě pomalu pomíjí a s ní také odhodlání natrvalo se vzdát jaderné energetiky. Ministr průmyslu v nové japonské vládě Tošimicu Motegi už prohlásil, že vláda chce postupně spouštět jaderné reaktory. Zároveň slíbil, že energii z obnovitelných zdrojů se země pokusí využívat na maximum.

„Reaktory nenastartujeme, dokud nebude jejich bezpečnost potvrzena nezávislým orgánem a na základě věděckých poznatků,“ ujistil ministr. „V takové chvíli ale vláda na svou zodpovědnost rozhodne o jeho znovuspuštění,“ cituje ministra server francouzského deníku Le Monde.

Předchozí levostředová vláda se snažila o utlumení jaderné energie, současná pravicová vláda premiéra Šinzó Abeho naproti tomu tvrdí, že se jí Japonsko z ekonomických důvodů může vzdát jen stěží.

Předchozí kabinet, který se záměrem vzdát se jaderné energie do roku 2030 přišel po havárii ve Fukušimě, během své vlády nedokázal zvrátit ekonomickou stagnaci země, což letos vedlo k přesvědčivému vítězství pravicové Liberálnědemokratické strany (LDP).

Ta přišla s novým ekonomickým plánem a Tošimicu, pod jehož rezort spadá právě energetika, dal jasně najevo, že tuto strategii nezhatí vysoké ceny za energie, píše server zpravodajské BBC.

Japonsko až donedávna spoléhalo na energii jádra téměř z jedná třetiny. Po katastrofě ale odstavilo všech 50 reaktorů, což zvýšilo podíl zahraničních dodávek a hlavně ceny energie. Mnoho podniků proto volá po návratu jádra.

„Musíme přehodnotit cíle předchozí administrativy, která od roku 2030 žádnou jadernou energii,“ řekl ministr jasně.

Podporu jádru už dříve vyjádřil také nový premiér Šinzó Abe, který dlouhodobě tvrdí, že by jaderná energie měla – navzdory loňské katastrofě – plnit v Japonsku větší roli. S tím však nesouhlasí část veřejnosti – už spuštění prvních dvou reaktorů provázely velké protesty.

Zdroj: iHNed.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..