Stavba hlavních budov sice teprve začíná, ale vedení projektu na ni už může dohlížet z pěkného ředitelství. Zdroj: ITER.org
Stavba hlavních budov sice teprve začíná, ale vedení projektu na ni už může dohlížet z pěkného ředitelství. Zdroj: ITER.org

Největší stavební zakázka v rámci projektu ITER, výstavba hlavních budov včetně samotné haly pro tokamak, byla zadána a bude stát 500 milionů euro.

Konsorcium VFR, které tvoří sedm firem, vyhrálo tento tendr, který je zásadním milníkem na cestě k největšímu termojadernému reaktoru všech dob. Hlavní budova tokamaku bude 120 metrů dlouhá a 80 metrů vysoká i široká. Celá konstrukce bude spočívat na pilířích, které zabrání přenosu seizmické aktivity a v tuto chvíli jsou již zapuštěny v základové desce a jsou připraveny nést 23 tisíc tun hmotnosti reaktoru.

Kromě této hlavní haly postaví VFR také samostatnou speciální budovu pro diagnostiku, skladování tritia, přístroje pro ohřev plazmatu elektromagnetickým vlněním, kompresor chladicího systému, ventilační a klimatizační jednotky, kontrolní prvky, odpory pro rychlé vybíjení (v supravodivých cívkách ITERu bude až 56 GJ elektrické energie, kterou je třeba v případě nějaké poruchy někde okamžitě spotřebovat), čistící a jiné služby. Tři spojovací mosty mezi budovami projekt, jehož dokončení zabere pět a půl roku, zahrnuje také.

Cílem projektu ITER využít dosavadních poznatků o fúzi a posunout její výzkum na další úroveň. ITER bude mnohem větší než všechny dosud postavené tokamaky, uvolňovaný tepelný výkon by měl být 500 MW a doba udržení fúzního plazmatu až sedm minut. Vzhledem k místu realizace projektu hradí polovinu nákladů EU, na zbytku se podílí Čína, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a USA.

Po náročné pětileté přípravě stavebních ploch výstavba oficiálně začala výnosem francouzské vlády v listopadu loňského roku. Na staveništi působí v současné době asi 200 dělníků, ale toto číslo má vzrůst až na 3000 v polovině roku 2014. Tokamak by měl začít naplno pracovat do roku 2027.

Další důležitou zakázku za 12 milionů euro získala španělské společnost EADS CASA Espacio, která vyrobí devět pre-kompresních kruhů ze skelných vláken. Ty sníží tlakovou zátěž působící na cívky a zvýší tak jejich životnost až na dvacet let. Šest těchto kruhů bude využito přímo při stavbě tokamaku a zbylé tři budou uchovány jako náhradní díly v kryostatické komoře pod tokamakem.

V rámci jiné zakázky (4 miliony euro) vyrobí britský Amec testovací modul blanketu. Tato součást stěny tokamaku bude sloužit k produkci jednoho z palivových izotopů – tricia, při využití neutronů uvolňovaných při fúzi. Amec  prostřednictvím své strojařské divize spolu se španělskou společností Iberdola také vyrobí prototyp panelu vnitřní stěny reaktorové nádoby.

Zdroj: World Nuclear News

Konsorcium VFR je složeno z francouzských firem Vinci Construction Grand Projets, Razel-Bec, Dodin Campenon Bernard, Campenon Bernard Sud-Est, GTM Sud a Chantiers Moderns Sud a španělské společnosti Ferrovial Agroman.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..