
Podle pondělního prohlášení ministra pro vědu, výzkum a technologie Kamrana Daneshjou Teherán uspěl ve snaze ovládnout základní jaderné technologie a zvýšit úroveň jaderné fyziky v zemi, navíc je schopen předávat tyto technologie dalším zemím.
„Naši vědci si osvojili jaderné vědy a jsou schopni technologie poskytnout jiným států,“ řekl Daneshjou reportérům íránských médií.
Ministr také vyčetl západním mocnostem monopolizaci vědy a bojkotující politiku zahrnující embarga vůči některým zemím třetího světa. Írán podle něj vidí vědu jako prostředek ke zlepšení podmínek pro život a doufá, že výsledky vědeckého bádání budou přístupné celému světu.
Írán dosáhl v posledních letech znatelného pokroku v různých oblastech vědy a techniky a to i přes řadu sankcí uvalených RB OSN a západními zeměmi.
Začátkem měsíce jistý americký analytik uvedl, že tlaky Západu a sankce neobstály v otázce zastavení íránského jaderného programu, ale přesto vyloučil možnost vojenské konfrontace USA a Izraele s Íránem.
Analytický zpravodajský server Project Syndicate publikoval článek Nouriela Roubiniho, ve kterém se píše, že jak Spojené státy, tak evropské země a jiné vyspělé ekonomiky jsou proti jakékoliv další válce na Středním východě, především kvůli obavám, z rostoucích cen ropy.
Roubini také poznamenal, že Írán zřejmě neupustí od svého programu jaderné energetiky za žádných okolností. Strach z dalšího vývoje zřejmě povede ke znatelnému nárůstu cen ropy (až 20%), následovat pak bude snížení hospodářského růstu v USA, Evropě, Japonsku, Číně i India a dalších státech, které dovážejí velké množství ropy.
Zdroj: FARS News Agency