Neděle, 27 září
Shadow

Írán prý dostatečně ovládl jaderné technologie a může je předat dál

Jaderná elektrárna Bušéhr je pro západ velkým strašákem, ale nidko vlastně neví proč. Dokud se staví jaderná elektrárna, je jasné, že Írán skutečně primárně chce využít jadernou energetiku k mírovým účelům. Zdroj: theiranproject.com
Jaderná elektrárna Bušéhr je pro západ velkým strašákem, ale nidko vlastně neví proč. Dokud se staví jaderná elektrárna, je jasné, že Írán skutečně primárně chce využít jadernou energetiku k mírovým účelům. Zdroj: theiranproject.com

Podle pondělního prohlášení ministra pro vědu, výzkum a technologie Kamrana Daneshjou Teherán uspěl ve snaze ovládnout základní jaderné technologie a zvýšit úroveň jaderné fyziky v zemi, navíc je schopen předávat tyto technologie dalším zemím.

„Naši vědci si osvojili jaderné vědy a jsou schopni technologie poskytnout jiným států,“ řekl Daneshjou reportérům íránských médií.

Ministr také vyčetl západním mocnostem monopolizaci vědy a bojkotující politiku zahrnující embarga vůči některým zemím třetího světa. Írán podle něj vidí vědu jako prostředek ke zlepšení podmínek pro život a doufá, že výsledky vědeckého bádání budou přístupné celému světu.

Írán dosáhl v posledních letech znatelného pokroku v různých oblastech vědy a techniky a to i přes řadu sankcí uvalených RB OSN a západními zeměmi.

Začátkem měsíce jistý americký analytik uvedl, že tlaky Západu a sankce neobstály v otázce zastavení íránského jaderného programu, ale přesto vyloučil možnost vojenské konfrontace USA a Izraele s Íránem.

Analytický zpravodajský server Project Syndicate publikoval článek Nouriela Roubiniho, ve kterém se píše, že jak Spojené státy, tak evropské země a jiné vyspělé ekonomiky jsou proti jakékoliv další válce na Středním východě, především kvůli obavám, z rostoucích cen ropy.

Roubini také poznamenal, že Írán zřejmě neupustí od svého programu jaderné energetiky za žádných okolností. Strach z dalšího vývoje zřejmě povede ke znatelnému nárůstu cen ropy (až 20%), následovat pak bude snížení hospodářského růstu v USA, Evropě, Japonsku, Číně i India a dalších státech, které dovážejí velké množství ropy.

Zdroj: FARS News Agency

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..