Francoise Laribbeová po propuštění, foto L'Independant.
Francoise Laribbeová po propuštění, foto L’Independant.

Čtyři francouzští občané, z nichž jeden je zaměstnancem společnosti Areva, kteří jsou více než dva roky drženi v nigerijském zajetí vojáky ze severoafrické odnože Al-Káidy, jsou v dobrém zdravotním stavu. Jejich příbuzným to oznámil francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. Ten podle svých slov rodinám rukojmích na setkání 3. ledna prozradil, že „jejich blízcí jsou naživu a zdraví,“ ačkoli podmínky, ve kterých jsou drženi, jsou „velmi tvrdé“.

V noci z 15. na 16. září roku 2010 byl ve městě Arlit v severním Nigeru unesen zaměstnanec Arevy Daniel Larribe a spolu s ním jeho žena Francoise a dalších pět zaměstnanců společnosti Satom, dceřiné firmy stavební skupiny Vinci. K únosu se přihlásila organizace Al-Káida Islámského Maghríbu.

V únoru roku 2011 byla ze zajetí propuštěna Francoise Larribeová a dva zaměstnanci Satomu, v září roku 2012 pak AQIM zveřejnila video se čtyřmi zbývajícími francouzskými příslušníky.

Fabius také vysvětlil, proč jsou zatím zveřejněné informace tak strohé: „Ačkoliv to může být pro všechny velmi frustrující a náročné, v případě únosu je potřeba dodržovat nejvyšší možnou míru diskrétnosti v zájmu účinnosti našich opatření i v zájmu samotných rukojmích.“ Příbuzným však potvrdil, že zajatci mají zajištěn dostatek jídla i lékařskou péči. Rukojmí, dodal Fabius, také měli možnost dostat dopisy od svých rodin.

„Sdílím v této těžké době obavy a netrpělivost dotčených rodin,“ poznamenal Fabius. Podle něj jsou nicméně francouzský prezident, vláda i firmy „odhodláni zajistit propuštění rukojmích a jejich návrat do Francie tak rychle, jak to jen bude možné.“

Areva je hlavním akcionářem firem, které provozují dva uranové doly v oblasti kolem města Arlit, a sama se připravuje na zahájení těžby v dolu Imouraren. Většinu z jejích 2400 zaměstnanců v zemi tvoří Nigerijci.

Jak Areva, tak Vinci zesílily v tamní oblasti pro své zaměstnance bezpečnostní opatření a blízce spolupracují s nigerijskými a francouzskými úřady na osvobození zbývajících rukojmích.

Více o této smutné události zde: Islámský Maghreb unesl několik francouzských a afrických jaderných vědců, Francie bude vyjednávat jejich propuštění

Al-Kájda v Nigeru propustila tři ze sedmi zajatých pracovníků Arevy

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..