Francouzská turbína Arabelle. Zdroj: Aciers.free.fr
Francouzská turbína Arabelle. Zdroj: Aciers.free.fr

12. 1. 2013 Parní turbíny typu Arabelle od firmy Alstom, určené pro jaderné elektrárny, budou vyrábět Rusové ve Volgodonsku. Oznámil to společný rusko-francouzský podnik Alstom-Atoenergomaš (AAEM).

Správní rada AAEM ohlásila, že pro svou výrobu volí podnik ve Volgodonsku. Zdůvodňuje to možnostmi místní infrastruktury, která vznikla za dlouhá léta existence a rozvoje těžkého strojírenství pro jaderný průmysl v této oblasti. Dobrá úroveň dopravy, řada místních podniků s dlouholetými zkušenostmi a velký počet kvalifikovaných profesionálů umožní rychle zahájit produkci turbínových ostrovů (označení pro turbínu, převodovku, regenerační systém, systém ohřevu topné vody, montáž součástí a uvedení do provozu – pozn. Atominfo.cz) s turbínou typu Arabelle od firmy Alstom používané pro pomaloběžné turbínové systémy, uvedli zástupci AAEM.

Konsorcium podle smlouvy vyrobí turbínové ostrovy pro dva bloky Baltské jaderné elektrárny v Kaliningradu, stavba prvního z nich už začala. Výkonný ředitel společnosti AAEM Alexander Cvetkov uvedl, že první z nich dokončí závody už letos. Továrna ve Volgodonsku byla původně podnikem zaměřeným na těžké strojírenství v rámci skupiny Atommaš a v roce 2012 byla pronajata společnosti AEM-Technologii, součástí Atomenergomaše, hlavního hráče na ruském trhu energetického strojírenství. Firma vyrobí pro BJE také reaktorovou nádobu.

Francouzsko-ruské konsorcium AAEM bylo založeno v roce 2007, jeho zaměřením je výroba kompletních turbínových ostrovů pro jaderné elektrárny založené na technologii pomalého běhu Arabelle od společnosti Alstom. Jednání probíhají už od doby, kdy bylo v roce 2010 podepsáno memorandum o spolupráci upřesňující plány společnosti. Mezi dalšími kandidáty na výrobní parcelu byly podniky v Petrozavodsku a Podolsku.

Francouzský Alstom je jedním z největších dodavatelů nejaderných zařízení (vyvíječů páry, turbín) pro jaderné elektrárny na světě, jeho turbína Arabelle je jednou z nejvýkonnějších na světě. Firma má dlouhou tradici v oboru, byla založena v roce 1928 (tehdy se ještě samozřejmě nevěnovala jadernému strojírenství). Vyrobila turbíny pro více než 180 jaderných bloků ve světě.

Více o Alstomu a turbínách Arabelle

Zdroj: World Nuclear News, Allforpower.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..