Jaderný odpad zatím zůstává největším nevyřešeným problémem jaderné energetiky. Zdroj: 3pol.cz
Jaderný odpad zatím zůstává největším nevyřešeným problémem jaderné energetiky. Zdroj: 3pol.cz

Společnost Posiva požádala koncem roku 2012 finskou vládu o licenci k výstavbě prvního hlubinného úložiště jaderných odpadů na světě. Situaci však komplikuje nový hráč na poli jaderných operátorů – požaduje část kapacity plánovaného úložiště na ostrově Olkiluoto. Nemáme místo, vzkazují majitelé Posivy, postavte si vlastní úložiště.

Majitelé Posivy, elektrárenské společnosti TVO a Fortum, investovaly do výzkumu kolem hlubinného úložiště jaderných odpadů třicet let času a více než miliardu euro v investicích. Koncem roku 2012 se Posiva posunula o další krok blíže k výstavbě úložiště, když podala žádost o licenci na finské Ministerstvo práce a ekonomiky. Podle Posivy by vydání licence včetně připomínkovací procedury nemělo zabrat více než 2 roky, což by znamenalo zahájení výstavby v roce 2015. Vzhledem k tomu, že na vybrané lokalitě již funguje podzemní laboratoř a hlavní tunely již byly vyhloubeny, mohl by se jaderný odpad začít skladovat již od roku 2020.

Ostrov Olkiluoto, kde by hlubinné úložiště Onkalo (finský výraz pro jeskyni) mělo vzniknout, leží na západním pobřeží Finska. Společnost TVO na ostrově provozuje dva jaderné bloky (Olkiluoto 1 a 2), třetí staví a se čtvrtým počítá do budoucna. Kromě vyhořelého jaderného paliva a dalších odpadů z elektrárny Olkiluoto skončí v hloubce 420 metrů pod povrchem také odpady ze dvou jaderných bloků elektrárny Lovijsa provozovaných společností Fortum. Ta také plánuje někdy v budoucnu výstavbu třetího reaktoru. Celkem tedy v úložišti skončí odpady ze 7 reaktorů, což objemově vychází na maximálně 12 tisíc tun.

Třetí z kola ven

Zájem využít kapacitu budoucího úložiště však nečekaně projevil třetí hráč na trhu – společnost Fennovoima. Firma chce postavit na západním pobřeží Finska nový jaderný reaktor. Licenční proces však vyžaduje, aby každý operátor měl vyřešenou otázku ukládání jaderných odpadů. Z ekonomického hlediska je pro Fennovoimu nejlepší řešení zaplatit si ukládací prostory v úložišti Onkalo. Vyjde to odhadem až o 300 milionů euro levněji, než výstavba vlastního úložiště.

Posiva však třetího zájemce zásadně odmítá. Prezident společnosti Reijo Sundell tvrdí, že jakékoliv navýšení kapacity úložiště by ohrozilo bezpečnost. „Nemůžeme úložiště rozšířit pod mořské dno. Nemůžeme vytvořit ještě jedno nižší patro, protože provrtaná hornina by nemusela vydržet tlak, kdyby nastala nová doba ledová. A nemůžeme vytvořit ani patro v menší hloubce, protože podzemní voda je blíž k povrchu slaná, což zvyšuje riziko koroze,“ řekl Sundell. Fennovoima musí otázku jaderného odpadu vyřešit do roku 2016, jinak licenci na výstavbu nového reaktoru nedostane. Podle Posivy je vhodných lokalit ve Finsku celá řada, při geologických průzkumech se prý kvalifikovala téměř stovka míst.

Ostrov Olkiluoto zvítězil v pomyslném klání vhodných lokalit nejen díky stabilní horninové formaci, ale také z ekonomických důvodů. Na ostrově již funguje základní mezisklad vyhořelého paliva, takže náklady na přepravu do úložiště budou minimální. Elektrárna Lovijsa produkuje odpadů mnohem méně.

Jaderné odpady budou v Onkalu skladovány ve speciálních kontejnerech. Vnitřní litinový kontejner má podobu včelí plástve – palivové soubory se zastrkávají do jednotlivých otvorů. Vnější kontejner je měděný. Kolem něj bude ještě izolace z bentonitu. Nejspolehlivější bariérou však bude samotná hornina – podle finských geologů se masiv za posledních 1,8 milionu let nezměnil.

Zdroj: Česká nukleární společnost

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..