Schéma budoucího hlubinného úložiště ve finském Olkiluoto
Schéma budoucího hlubinného úložiště ve finském Olkiluoto

Logistika nakládání s jaderným odpadem ve Finsku dosáhla milníku – společnost Posiva postaví trvalé úložiště a zařízení na ukládání paliva do kontejnerů. Stane se tak nedaleko elektrárny Olkiluoto.

Společnost Posiva se specializuje na nakládání s jaderným odpadem a patří finským společnostem Fortum a TVO, které se zabývají jadernou energetikou. Posiva podala 28. prosince 2012 žádost na finské Ministerstvo práce a ekonomiky s cílem postavit permanentní úložiště vyhořelého jaderného paliva z elektráren svých vlastníků. Žádost pokrývá stavbu zařízení na výrobu kontejnerů, samotné úložiště, ale také pomocná zařízení, která budou muset během výstavby a provozu fungovat a také následnou demontáž výrobny palivových kontejnerů.

Vyhořelé palivové tyče budou umístěny do kontejnerů z oceli a mědi, které budou uloženy do podloží v síti podzemních tunelů. Úložiště bude v hloubce 400-450 metrů a pojme až 9000 tun odpadu ze čtyř existujících finských rektorů – Olkiluoto 1 a 2, Loviisa 1 a 2  – a také nově konstruovaného reaktoru Olkiluoto 3 (první EPR francouzské Arevy) i plánovaného čtvrtého bloku v Olkiluoto.

Prezident společnosti Posiva Reijo Sundell řekl: „Konstrukční licence je postavena na více než 30 letech výzkumu a vývoje, který probíhal už od spuštění současných jaderných elektráren. Data nasbírána během těchto let potvrdila náš názor na bezpečnost hlubinného úložiště.“

Lokalita Eurajoki nedaleko města Olkiluoto byla vybrána v roce 2000. Posiva tvrdí, že vlastnosti podloží v Olkiluoto byly ověřeny pomocí speciálního zařízení na průzkum charakteristiky podzemní vybudovaného nedaleko.

Naplnění dlouhodobých bezpečnostních závazků je diskutováno v krizovém plánu, který byl předložen ke schválení Úřadu pro jadernou a radiační bezpečnost (Stuk). Viceprezident společnosti Posiva Juhani Vira řekl: „I ve velmi nepravděpodobném případě, že praskne několik kontejnerů zároveň, způsobí únik nárůst koncentrace radioaktivních látek v okolí jen na asi desetinu limitu, který stanovil Stuk.“

Ministerstvo práce a ekonomiky přidává informaci o tom, že schvalování stavební licence bude zahrnovat také připomínkovací proceduru, podle požadavků zákona o jaderné energetice. Ministerstvo tak přizve úředníky z jiných resortů, další státní orgány i soukromé firmy a místní zástupce z Eurajoki, aby se k žádosti o licenci vyjádřili. Své připomínky může podávat i široká veřejnost. Tato debata se bude konat v prvních týdnech letošního roku.

Ministerští experti předají žádost k dalšímu posouzení vládě ke konci roku 2014.

Pokud bude konstrukční licence udělena, musí Posiva, než začne zařízení provozovat, získat ještě provozní licenci. Konečné ukládání odpadu začne v Olkiluotu zřejmě v roce 2020 a bude trvat dalších zhruba 100 let, potom bude úložiště zapečetěno.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..