Amalia Sartori předsedkyně výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. Zdroj: aera-pro-project.eu
Amalia Sartori předsedkyně výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. Zdroj: aera-pro-project.eu

Výbor Evropského parlamentu schválil návrh usnesení, v němž doporučuje okamžitou realizaci poznatků získaných během stres testů uskutečněných na evropských jaderných reaktorech.

Výbor Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku, jemuž předsedá Amalia Sartori, schválil návrh tohoto usnesení výsledkem čtyřiceti osmi hlasů pro, pěti proti a 7 zdrženími. Členové Evropského parlamentu mají v plánu diskutovat jadernou bezpečnost na plenárním zasedání 6. března a den na to by měli hlasovat o návrhu usnesení.

Usnesení říká, že by provozovatelé jaderných elektráren měli pokrýt náklady na doporučená bezpečnostní zlepšení, a to na všech 131 reaktorech v Evropské unii. Celkové náklady na tato vylepšení jsou odhadovány na 25 miliard euro, což je průměrně 190 milionů euro na každý reaktor. Výbor dále požaduje nové nabídky jaderného pojištění a ručení, s nimiž by chtěl vystoupit koncem roku 2013.

Amalia Sartori řekla: „Toto usnesení musí sloužit jako základ probíhajících příprav směrnice o jaderné bezpečnosti a já věřím, že to bude velice dobrý základ.“ Také poznamenala: „Jaderná energie je podstatným prvkem současného evropského energetického mixu a naše pevná podpora stres testů ukazuje, za jak zásadní považuje Evropský parlament kombinaci bezpečnosti a zabezpečení v energetice.“ Dále dodala: „Jsem si jistá, že všechny státy Evropské unie přijmou konkrétní opatření podporující závěry testů a okamžitě se přizpůsobí nejvyšší platné úrovni standardů.“

 

Stres testy

V reakci na nehodu ve Fukušimě z března roku 2011 nařídila Evropská unie plán stres testů. Zahrnoval zhodnocení bezpečnosti provedené provozovateli jaderných elektráren a posouzené státními regulátory. Výsledné zprávy potom podstoupily proces odborného zhodnocení experty z ostatních zemí. Dokončené zprávy byly schváleny v dubnu 2012 skupinou evropských regulátorů European Nuclear Regulators Group (ENSREG).

Evropská komise ohlásila v říjnu roku 2013 po zhodnocení výsledků stres testů (což bylo také několik dní po úniku kopie konceptu zprávy, který se velice rychle a rozsáhle rozšířil v evropských médiích) , že bezpečnost evropských jaderných elektráren je všeobecně dobrá, ale téměř všechny potřebují přijmout pár zlepšení. Komisař pro energetiku Günther Oettinger popsal situaci na evropských jaderných elektrárnách jako „obecně uspokojivou“.

Třebaže testy neukázaly, že by bylo potřeba nějakou elektrárnu z bezpečnostních důvodu uzavřít, zjistily několik technických zlepšení zpravidla specifických pro konkrétní zařízení. U většiny reaktorů bylo doporučeno zvýšení pozornosti v oblastech jako zpřísnění uplatnění standardů pro výpočet rizika zemětřesení a povodní, montáž nebo zdokonalení seismických meřičů v areálu elektráren, zařízení filtrované ventilace vnitřního prostoru kontejmentu (V případě reaktorů, které ji dosud nemají.), zřízení skladišť potřebného vybavení v případě vážné havárie na místech chráněných i v případě totální destrukce a dostupnost záložního velína pro případ zničení hlavního velína během havárie.

Komise také přezkoumala současný evropský právní rámec pro jadernou bezpečnost a řekla, že by měla začátkem roku 2013 předvést revizi současných jaderných směrnic zaměřenou na bezpečnostní nároky, úlohu a pravomoci regulačních úřadů, transparentnost a dohled. Dále má Komise v plánu podat v průběhu června zprávu o zavádění doporučení vyplývajících ze stres testů, a to ve spolupráci se státními regulačními úřady.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..