JE Kozloduj. Ze šesti bloků elektrárny muselo Bulharsko uzavřít čtyři jako podmínku při vstupu do EU. Zbylé dva prošly modernizací a nyní byly podle bulharských médií označeny za velmi dobře chráněné.
JE Kozloduj. Ze šesti bloků elektrárny muselo Bulharsko uzavřít čtyři jako podmínku při vstupu do EU. Zbylé dva prošly modernizací a nyní byly podle bulharských médií označeny za velmi dobře chráněné.

27.1.2012 – Výsledek dnešního referenda o výstavbě nové jaderné elektrárny v Bulharsku je nezávazný, protože se dostavilo příliš málo voličů. Podle prvních odhadů hlasovalo jen zhruba 20 procent občanů zapsaných do voličských seznamů, uvedla agentura AFP. Většina z nich sice stavbu elektrárny podpořila, výsledek ale nemusí vláda respektovat, protože účast nedosáhla zákonem požadovaných 60 procent.

Referendum skončilo v 18:00 SEČ. Přívaly sněhu během dne na mnoha místech narušily dodávky proudu a řada volebních místností byla podle bulharského státního rozhlasu osvětlována jen plynovými lampami. Opoziční socialisté, kteří návrh na uspořádání referenda předložili, obvinili vládu, že úmyslně zanedbala údržbu silnic a nechala je neprůjezdné, aby tak volební účast snížila.

Pokud konečná účast dosáhne alespoň 20 procent, budou muset o otázce hlasovat poslanci.

Navzdory své nezávaznosti výsledek referenda podle analytiků představuje pro kabinet politickou prohru. Pro výstavbu elektrárny, kterou vláda odmítá, se podle odhadů vyslovilo přes 60 procent hlasujících.

Všelidové hlasování vyhlásila současná vláda strany GERB (Občané za evropský rozvoj Bulharska) na návrh socialistické opozice poté, co loni padlo vládní rozhodnutí nedostavět jadernou elektrárnu Belene na Dunaji. Kabinet svůj krok zdůvodňoval tím, že si bulharská ekonomika nemůže dovolit investovat do stavby elektrárny deset miliard eur (255 miliard korun). Na stranu vlády se připojily i ekologické organizace, podle nichž elektrárna Belene stojí v seizmicky aktivní oblasti, takže by mohla představovat nebezpečí.

Opozice tvrdí, že náklady na stavbu by mohly být nižší. Někteří Bulhaři si od projektu slibují, že by přispěl ke snížení ceny elektřiny.

Bulharsko v současnosti provozuje jedinou jadernou elektrárnu Kozloduj, která má kapacitu 2000 megawattů. Plánuje její rozšíření o další blok, který by zvýšil celkový výkon na 3000 megawattů. Rozšíření Kozloduje má být částečnou náhradou za to, že nebude vystavěna elektrárna Belene.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..