Stavba JE Belene.
Stavba JE Belene.

Bulharská vláda využije své parlamentní většiny k definitivnímu zablokování plánu na vybudování jaderné elektrárny v Belene na Dunaji. Víkendové referendum o osudu projektu se vyslovilo pro jeho dostavbu, nicméně hlasování se zúčastnilo jen o málo víc než 20 procent voličů. Výsledek je tak pro vládu nezávazný, ale musí o něm podle ústavy nechat hlasovat v parlamentu.

Premiér Bojko Borisov, jehož strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) má v parlamentu většinu, dnes v projevu k zahraničním investorům řekl, že místo Belene vybuduje Bulharsko nový reaktor v již fungující elektrárně Kozloduj. Zároveň prodlouží životnost dvou jejích tisícimegawattových reaktorů do roku 2030.

K výstavbě elektrárny v Belene, přerušené loni z rozpočtových důvodů, vyzývaly Bulharsko i jeho spojenci v Bruselu a Washingtonu. Dávali najevo obavu, že projekt financovaný Ruskem, o jehož dokončení se uchází ruský Atomstrojexport, by zvýšil hospodářskou a politickou závislost Sofie na Moskvě.

Všelidové hlasování vyhlásila Borisovova vláda na návrh socialistické opozice. Kabinet svůj krok zdůvodňoval tím, že si bulharská ekonomika nemůže dovolit investovat do stavby elektrárny deset miliard eur (255 miliard korun). Vládu podpořily i ekologické organizace, podle nichž elektrárna Belene stojí v seizmicky aktivní oblasti.

Opozice tvrdí, že náklady na stavbu by mohly být nižší. Někteří Bulhaři si od projektu slibovali, že by přispěl ke snížení ceny elektřiny. Socialisté tvrdí, že v případě vítězství v příštích parlamentních volbách Belene nechají dostavět.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..