Bloková dozorna reaktoru typu EPR. Zdroj: cz.areva.com
Bloková dozorna reaktoru typu EPR. Zdroj: cz.areva.com

Areva dodá Středisku pokročilého inženýrství a vývoje (Center for Advanced Engineering and Research – CAER) v americkém státě Virginia trenažér pro reaktor typu EPR, který tam bude sloužit k experimentálním účelům.

Areva k tomu řekla, že zařízení s přizpůsobitelnou řídící místností bude používáno pro výzkum interakce mezi člověkem a přístroji a pro studium lidského faktoru při řízení elektrárny. Usnadní zaškolení personálu a výzkum digitálních přístrojů a kontrolních systémů. Dále se uplatní při provozu jaderné elektrárny ve Středisku pro bezpečnou jadernou energii (Center for Safe and Secure Nuclear Energy) spadajícího pod CAER nebo při prověřování ochrany elektrárny před hackerskými útoky. Výsledkem mají být technická data, která bude moci použít regulační úřad v řadě aplikací zahrnujících návrh velína, digitální technologie a hodnocení výkonnosti personálu.

Trenažér se skládá ze čtyř ovládacích panelů, z nichž lze každý vybavit až deseti monitory, které bude moci CAER přizpůsobit potřebám nejrůznějších experimentů. Tyto panely je možné použít nejen jako součást integrovaného prostředí velína, ale i jednotlivě.

Výkonný ředitel CAER, Bob Bailey, uvedl: „Simulátor poskytnutý společností Areva nám umožní v USA provádět klíčové experimenty v odvětvích jako jsou poplašné systémy, design velína, a rozvoj v oblasti lidských zdrojů.“

Souběžně s tím společnost Babcock & Wilcox buduje v CAER zařízení pro testování integrovaných systémů, aby podpořila své snahy o získání licence na vlastní design malého modulárního reaktoru zvaného mPower. Budované zařízení se nachází nedaleko od ústředí Babcock & Wilcox ve městě Lynchburg.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..