Reaktor ESBWR, který svým návrhem navazuje na  technologii ABWR, fungující na několika japonských JE. Zdroj: WNN
Reaktor ESBWR, který svým návrhem navazuje na technologii ABWR, fungující na několika japonských JE. Zdroj: WNN

18. 1. 2013 – Americká komise pro jadernou regulaci (NRC) shledala ekologicky nezávadnou stavbu reaktoru ESBWR (Economic Simplified Boiling Water Reactor, více o tomto díle GE-Hitachi zde) na jaderné elektrárně Fermi (stát Michigan). Provozovatelem elektrárny je společnost Detroit Edison.

Studie vlivu na životní prostředí (EIS) vydaná NRC zahrnuje několik položek, první z nich je analýza ekologických dopadů stavby a provozu nového jaderného bloku, a to jak v lokalitě JE Fermi, tak i na dalších místech, připadajících pro stavbu v úvahu. Další posudek se týká dostupných opatření ke snížení negativních ekologických vlivů. Její závěr zní, že z ekologického hlediska není žádné navržené místo výrazně výhodnější a Fermi má zelenou. Po zvážení ekologických dopadů odborní z NRC předběžně doporučili členům komise vydat licenci na stavbu a provozování nového reaktoru.

Oznámení o vydání závěrečné ekologické na třetí blok JE Fermi komise NRC zveřejní ve Federálním registru (americký sborník vládních nařízení) 18. ledna, čímž tak bude ekologická část licenčního řízení uzavřena. Druhá hlavní část, bezpečnostní posudek, je ve fázi příprav, její dokončení však není očekáváno dříve, než autor reaktoru ESBWR, GE-Hitachi, dokončí licenční řízení, což už je v režii jiných úřadů.

Posudek na bezpečnost samotného reaktoru ESBWR vydala NRC spolu se schválením jeho konečné podoby v březnu roku 2011. V něm uvádí, že navržený design shledala bezpečným a technicky přijatelným. Plné osvědčení, k jehož vydání má dojít letos, je platné 15 let a umožňuje se provozovateli elektrárny odkazovat na daný design v žádosti o COL (Combined Construction and Operating License – Kombinovaná stavební a provozní licence). Stojí ovšem za připomenutí, že právě tyto licence NRC teď dva roky vydávat nebude, jelikož musí za tu dobu z nařízení soudu vypracovat nové směrnice pro zacházení s jaderným odpadem (více zde).

Detroit Edison, dceřiná firma společnosti DTE Energy, odeslala svou žádost o stavbu bloku Fermi 3 v září roku 2008. Projekt bude referenčí pro reaktor ESBWR a GE-Hitachi poskytuje Detroit Edison v její snaze o získání licence technickou podporu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..