
První blok jaderné elektrárny Kudankulam v jihoindickém státě Tamilnádú je spuštěn, dosažení kritické úrovně je naplánováno na začátek ledna příštího roku. Původní datum spuštění bylo 27. prosince, ruský a indický personál elektrárny však nakonec rozhodl jej odložit. Nový plán si zatím obě strany nechávají pro sebe. Dosažení kritické úrovně zatím také nepovolily indické úřady jaderného dozoru.
Instalace palivových článků do aktivní zóny prvního bloku byla dokončena 2. října letošního roku. Fyzické spuštění mělo původně začít už loni, teoreticky by tedy mohl reaktor už letos začít dodávat elektřinu, indická strana jej však musela odložit kvůli masovým protestům. Účastnili se jich především místní rybáři, kteří se bojí, že provoz elektrárny vyžene z okolních vod ryby a připraví je o místa k odchytu. Vláda státu ale nakonec vyslala proti protestujícím oddíly policistů, kteří pozatýkali řadu aktivistů, a prohlásila, že zprovoznění elektrárny bude pokračovat (více zde a zde)
Elektrárna má i druhý blok, jehož stavba už byla také dokončena, harmonogram spuštění je ale oproti prvnímu posunut o několik měsíců a až v létě příštího roku budou Indové žádat domácí jaderné úřady o povolení ke spuštění.
Stavba JE v Kudankulamu začala v roce 2002, na každém bloku pracuje jeden reaktor VVER-1000 (výkon každého je poněkud překvapivě 1000 megawattů). Naplánována byla ale už za sovětských dob, 20. listopadu 1988 byly podepsány první předběžné dohody, tenkrát ještě sovětskou vládou. Rozpad SSSR je však poněkud znehodnotil – ekonomická krize 90. let v Rusku a chaos v průmyslu, který se musel přeorientovat ze státního řízení na soukromé zakázky, donutil ruské firmy projekt v Tamilnádú odložit. Deset let poté, v roce 1998, byly předběžné dohody podepsány znovu, tentokrát nanovo, a o čtyři roky později Rosatom začal stavět.
Zdroj: Atominfo.ru