Třetí (vpravo) a čtvrtý blok jaderné elektrárny Ohi. Ta je první japonskou vlaštovkou ve spouštění po fukušimské nehodě. Zdroj: dailystar.com.lb
Třetí (vpravo) a čtvrtý blok jaderné elektrárny Ohi. Ta je první japonskou vlaštovkou ve spouštění po fukušimské nehodě. Zdroj: dailystar.com.lb

Prudký nárůst podílu fosilních paliv po fukušimské havárii na japonském energetickém mixu způsobil zvýšení emisí skleníkových plynů. Došlo k tomu i přes pokles výroby v Zemi vycházejícího Slunce.

Předběžná čísla pro finanční rok 2011, která vydalo japonské ministerstvo životního prostředí, ukazují, že emise skleníkových plynů činila letos 1307 milionů tun ekvivalentních emisí oxidu uhličitého (Tato jednotka slouží pro srovnání emisí různých skleníkových plynů – pozn. Atominfo.cz). To představuje o 49 milionů tun více než v roce 2010, což je přírůstek o 3,9%. Vedle toho je to nárůst o 3,6 % ve srovnání s rokem 1990, který se používá jako výchozí rok pro porovnání snížení emisí a dosažení cílů Kjótského protokolu.

Podle ministerstva je hlavním důvodem nárůstu emisí rozšíření použití tepelných elektráren, neboť nárůst emisí CO2 vyprodukovaných při výrobě energie je 4,4% oproti roku 2010. Všechny japonské jaderné elektrárny byly po velkém zemětřesení a cunami z března roku 2011 odstaveny a prošly bezpečnostními kontrolami. Dohromady vyráběly zhruba 30% japonské elektrické energie. Od té doby se japonská energetika spoléhá na spalování zkapalněného zemního plynu (LNG – Liquid Natural Gas) a uhlí. Obě suroviny musí dovážet.

V důsledku přírodních pohrom zaznamenala země pokles výroby, který se promítl snížením produkce emisí CO2 průmyslovým sektorem o 0,2% oproti roku 2010. Podobně klesly i emise produkované v dopravě, a to o 0,8%. I tak ale celkové emise v obchodním, spotřebitelském a energetickém sektoru kvůli spalování fosilních paliv vzrostly.

Největší podíl na emisích skleníkových plynů má právě oxid uhličitý (je třeba podotknout, že není jediný). V Japonsku bylo v roce 2011 vyprodukováno 1242 milionů tun (včetně 69,1 milionů tun z jiných sektorů než energetického, jako je třeba výroba betonu.). V celkové produkci 1307 milionů tun ekvivalentních emisí CO2 jsou započteny i emise metanu, oxidu dusného a fluorované uhlovodíky, které se označují jako F-plyny (Patří sem částečně fluorované uhlovodíky, zcela fluorované uhlovodíky a fluorid sírový.). Emise metanu a oxidu dusného se drží mírně pod úrovní z roku 2010. Data pro fluorované uhlovodíky zatím nejsou k dispozici, ale nejspíš se nebudou výrazně lišit oproti roku 2010.

Prozatím byly od března 2011 znovu spuštěny pouze dva japonské jaderné reaktory – Ohi 3 a 4 provozované společností Kansai Electric Power Company. Před svým opětovným spuštěním prošly celou řadou bezpečnostních kontrol, nařízených japonskou vládou. Nový právní rámec, který umožní spuštění dalších bloků, je sestavován nově zřízeným japonským regulačním úřadem (Nuclear Regulation Authority – NRA). Měl by být hotov v červenci roku 2013.

Zdroj: World Nuclear News (původní článek zde)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..