Blok čínské jaderné elektrárny Fuqing, jedné z chystaných "novostaveb".
Blok čínské jaderné elektrárny Fuqing, jedné z chystaných „novostaveb“.

Ačkoliv čínská vláda v říjnu oznámila, že během následujících pěti let bude každý rok povolovat výstavbu jen malého množství reaktorů z důvodů pofukušimské revize čínského jaderného dozoru, od té doby byla zahájena stavba už tří nových bloků.

Na čtvrtém bloku jaderné elektrárny Fu-čching (Fuqing) v provincii Fu-ťien (Fujian) a na čtvrtém bloku elektrárny Jang-ťiang v provincii Kuang-tung začalo betonování základů. Oba bloky budou mít výkon 1080 MWe a budou typu CPR-1000. V provincii Šan-tung (Shandong) byla navíc zahájena konstrukce projektu Šan-tung Š‘-tao-wan (Shandong Shidaowan) HTR-PM, což bude ukázka vysokoteplotního plynem chlazeného reaktoru.

Jen několik dní po nehodě ve Fukušimě v březnu 2011 se čínská státní rada rozhodla zastavit veškerá licenční řízení pro nové jaderné reaktory, dokud nebude schválen nový bezpečnostní plán a nebude jisté, že všechny stávající elektrárny skutečně vyhovují bezpečnostním standardům. Rada také pozastavila práce na čtyřech dříve již schválených schválených blocích. Byly to Fu-čching 4, 5, 6 a Jang-ťiang (Yangjiang) 4, jejichž stavba začala v roce 2011. Projekt v Š‘-tao-wanu byl v té době připraven k zahájení výstavby, ale přesto jej čínské vedení zastavilo. Na funkčních blocích probíhala výroba elektřiny, stejně tak pokračovala stavba dalších 25 bloků, které získaly povolení před nehodou v Japonsku. Dva z nich už od té doby byly dokončeny a spuštěny, čímž zvedly počet čínských jaderných reaktorů v provozu na 15.

Čínský premiér Wen Ťia-pao (Wen Jiabao) 24. října 2012 oznámil, že se Čína bude soustavně navracet zpět k původnímu plánu výstavby nových jaderných elektráren v rámci „harmonického stabilního růstu“. Během dvanáctého pětiletého plánu (pro roky 2011 až 2015) má být každý rok po řádné diskuzi schváleno jen malé množství jaderných bloků.

Během dvanácté pětiletky budou podle dostupných informací schvalovány jen pobřežní jaderné elektrárny. To znamená podstatné změny v plánech pro vnitrozemské projekty v Tchao-chua-ťiangu (Taohuajiang), Sien-ningu (Xianning) a Pcheng-ce (Pengze), jejichž stavba měla původně začít před rokem 2015.

Nové reaktory, jejichž stavba byla zahájena, zvedly počet čínských reaktorů ve výstavbě na 29 bloků, které mají celkovou kapacitu 30 gigawattů.

Zdroj: World Nuclear News (původní článek zde)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..