JE Mühleberg. Zdroj: pv-magazine.com
JE Mühleberg. Zdroj: pv-magazine.com

Švýcarský provozovatel energetických zařízení, společnost BKW FMB Energy, odložil rozhodování o modernizaci bezpečnostních prvků na Mühlebergské jaderné elektrárně. Závěrečné rozhodnutí tak padne až na konci příštího roku, půl roku po původním termínu.

Společnost poznamenala, že časový rámec pro plánování modernizací bude zřejmý až poté, co Federální soud rozhodne, zda bude prodloužena provozní doba elektrárny. Švýcarský Federální správní soud (FAC) totiž letos 1. března rozhodl, že čtyřicet let starý varný reaktor o výkonu 372 MW může být v provozu pouze do 28. června roku 2013. Změnil tak rozhodnutí ministerstva životního prostředí z roku 2009, podle kterého měla elektrárna dostat časově neomezenou provozní licenci.

BKW podala proti výnosu FAC odvolání k Federálnímu soudu, stále však čeká na odpověď.

Společnost informovala vládu v Bernu a švýcarské úřady jaderného dozoru o tom, že odkládá své rozhodnutí týkající se modernizace o nejméně šest měsíců, jelikož za tu dobu hodlá upravit své dosavadní plány pro případ, že jí bude umožněn dlouhodobý provoz. Podle slov BKW „…první nabídky (na modernizaci) naznačují, že původně odhadované náklady 170 milionů CHF (187 milionů amerických dolarů) budou překročeny.“

BKW dále dodala, že „kvůli nedostatečné konkurenci mezi dodavateli“ bude nutno důkladně prozkoumat všechny detaily ohledně cen nabídek, a to ještě předtím, než představenstvo firmy dostane do rukou ekonomickou analýzu rentability elektrárny a žádost o schválení modernizace.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..