Pátek, 4 prosince
Shadow

Španělsko uzavře svou nejstarší jadernou elektrárnu

Jaderná elektrárna Santa María de Garoña. Zdroj: gabinete.org.ar
Jaderná elektrárna Santa María de Garoña. Zdroj: gabinete.org.ar

Španělsko dnes uzavřelo svou nejstarší jadernou elektrárnu Garona. Elektrárna by ekonomicky nepřežila zvýšení daní, které vláda od příštího roku uvalí na výrobu elektrické energie, uvedla agentura Reuters.

Španělská vláda v rámci reformy energetického sektoru zavádí vyšší daně na elektrárny, aby se zbavila dluhu 24 miliard eur (606 miliard Kč). Ten vláda dluží výrobcům energie poté, co vyššími cenami elektřiny selektivně podporovala energii z obnovitelných zdrojů a růstu cen pro spotřebitele bránila tím, že rozdíl výrobcům doplácela sama.

Výsledkem nyní je, že „zelenou“ energii budou v podstatě platit ziskové elektrárny, což sníží celkovou domácí produkci a zvýší podíl dovozu. Podporu obnovitelných zdrojů Španělsko v důsledku ekonomického propadu a dluhové krize v minulých letech prudce omezilo

V roce 2013 by Garona musela na zvýšených daních zaplatit 153 milionů eur, uvedla firma Nuclenor, která elektrárnu provozuje. To by dostalo Garonu do takové ekonomické ztráty, že by to vedlo k bankrotu celé společnosti.

Garona zahájila provoz v roce 1970 a produkovala zhruba 1,4 procenta roční produkce elektrické energie v zemi. Celkově se jaderná energetika podílí na výrobě elektřiny v zemi 20 procenty.

Zdroj: ČTK, nucnet.org

2 Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..