Radiální desky jsou základní součástí rámu tokamaku, jejich rozměry jsou 8,5 x 15 metrů a jsou vyrobeny pomocí speciálních technologií, například svařování elektronovým paprskem v lokální vakuové atmosféře.
Radiální desky jsou základní součástí rámu tokamaku, jejich rozměry jsou 8,5 krát 15 metrů a jsou vyrobeny pomocí speciálních technologií, například svařování elektronovým paprskem v lokální vakuové atmosféře.

Organizace, které se administrativně stará o ITER – Fusion for Energy (F4E), podepsala smlouvy s řadou společností. Díky tomuto kroku projekt konečně začíná dostávat reálnější obrysy.

Největší z těchto kontraktů je stavební zakázka v celkové hodnotě 230 milionů euro, která byla přiřknuta konsorciu firem Vinci, Razel Bec a Ferrovial Agroman a zahrnuje stavbu 11 budov a skladištních ploch v novém výzkumném centru. Mezi těmito stavbami bude i komplex tokamaku, tedy hlavní budova celého areálu, kde bude umístěn obrovský magnetický fúzní reaktor, stejně tak i montážní hala, ve které bude toto zařízení sestaveno. Práce budou probíhat až do roku 2018.

Další smlouvu, tentokrát v hodnotě 35 milionů euro, podepsala firma Cosma Emte a zahrnuje vybudování infrastruktury na staveništi, tedy kanalizační a odvodňovací systém, vnější osvětlení, parkoviště, cesty a vodovodní systém správní budovy. Tyto pomocné práce mají zabrat asi 5 let.

Pokud jde o samotný reaktor, F4E podepsala také 160-milionový kontrakt na dodávku 70 radiálních desek. Jedná se o velké ploché obruče tvaru písmena D, které jsou vyrobeny za speciálně vyvinuté ušlechtilé oceli a budou tvořit vnější rám, do kterého budou uloženy samotné cívky. Tyto součásti vyrobí konsorcium firem Simic a Constructions Industrielles da la Mediterranee.

Komponenty diagnostických systémů pro reflektometrii polohy plazmatu budou vyrobeny pod záštitou Rámcové dohody o spolupráci, kterou uzavřely tři výzkumné instituty, členové organizace Euratom: portugalský Instituto Superior Técnico (IST); Centro de Investigaciones Energéticas, Medioambientales y Tecnológicas (CIEMAT) ze Španělska; a italský Consiglio Nazionale delle Ricerche, Istituto di Fisica del Plasma „Piero Caldirola“ (IFP-CNR).  Jejich úkolem je navrhnout systém antén, vlnovodů, mikrovlnné elektroniky a software, který bude monitorovat hustotu okraje plazmatu – tyto údaje jsou důležité, abychom byli schopni zabránit vzniku nestabilit.

Úkol vyrobit zmenšený prototyp panelů první stěny, která bude bezprostředně vystavena účinkům plazmatu, dostalo ke zpracování konsorcium sestávající ze španělských a britských firem Iberdrola Ingeniería y Construcción S.A.U., AMEC Nuclear UK Ltd a Mecánica Industrial Buelna, S.L. Tohle je první opatrný krok na cestě k vnitřnímu štítu tokamaku Iter, který musí ochránit citlivé součásti před neutrony s vysokou energií a před úniky plazmatu. Kontrakt na výrobu prototypu v plném měřítku bude zadán příští rok.

Iter je velkou nadějí pro energetickou budoucnost – zařízení zvané tokamak má produkovat 500 MW tepelné energie pomocí fúzní reakce stabilizované po dobu sedmi minut. Vědci doufají, že toto experimentální zařízení, jehož název v latině znamená „cesta“,IT přinese dostatek zkušeností, aby mohla být postavena demonstrační elektrárna. Iter se staví v Cadarache na jihu Francie a je ukázkou úspěšné mezinárodní spolupráce EU, USA, Číny, Jižní Korey, Indie, Ruska a Japoska.

 

Zdroj: World nuclear news

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..