Letecká mapa urychlovače LHC s plánem umístění jednotlivých detektorů a řídícího centra Zdroj: ScienceBlogs
Letecká mapa urychlovače LHC s plánem umístění jednotlivých detektorů a řídícího centra Zdroj: ScienceBlogs

Rusko podalo oficiální žádost o vstup do Evropského centru jaderného výzkumu (CERN). Oznámil to na svém oficiálním Twitter-účtu ruský ministr školství Dmitrij Livanov.: „V Ženevě jsme s kolegy podali žádost o zapojení Ruska do CERNu jako přidruženého členu“.

Ruská federace zatím v CERNu funguje jako takzvaný pozorovatel, což znamená, že se ruští vědci mohou podílet na experimentech, ale nemají přístup k grantům a nemohou naplno využívat sítě studijních a vědeckých pobytů, kterých největší evropská výzkumná instituce nabízí nespočet. Ruské firmy také nemají možnost pro CERN přímo dodávat žádné vybavení.

Pokud bude země přijata jako přidružený člen (associated member), kromě výhod to bude znamenat také větší závazky – každý členský stát platí určité příspěvky, odvíjející se od podílu na práci instituce a velikosti země. Plnohodnotní členové (například Německo, Švýcarsko, Francie) platí podíly, které jsou úměrné národním příjmům, ale výše příspěvků přidružených členů závisí na domluvě. V případě Ruska budou činit asi 8,15 milionů dolarů ročně (Česká republika pro srovnání přispívá asi 220 milionů korun, tedy zhruba 11 milionů dolarů, je ale plnohodnotným členem).

Výzkumné středisko CERN, které se nachází několik zastávek tramvají severněji od Ženevy, je jadernou laboratoří na světě. Mezi jeho součásti patří několik urychlovačů, nejznámějším z nich je Velký hadronový urychlovač LHC (Large Hadron Collider).

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..