Vztahy Ruska a Turecka jsou komplikované už od dob Suvorova, nicméně v energetice si teď obě země rozumí náramně. Zdroj: rus.ruvr.ru
Vztahy Ruska a Turecka jsou komplikované už od dob Suvorova, nicméně v energetice si teď obě země rozumí náramně. Zdroj: rus.ruvr.ru

2. 12. 2012 – Ruský státní podnik Rosatom, který byl vybrán jako dodavatel vůbec první jaderné elektrárny v Turecku, má zájem v této zemi v budoucnu stavět i případné další jaderné reaktory. Novinářům to řekl ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Slíbil také, že Rusko může před zimou do Turecka zvýšit dodávky zemního plynu, pokud o to Ankara požádá.

„Rosatom se chce v Turecku zúčastnit výstavby i dalších jaderných elektráren. Už jsme vyjádřili zájem vést na toto téma jednání,“ poznamenal ministr, který je na návštěvě Turecka.

Přes Turecko by podle původních plánů měl z oblasti kolem Kaspického moře do Evropy vést plynovod Nabucco. Jeho realizace je ale nejistá a naopak se uvažuje o alternativním řešení. V oblasti má své zájmy i Rusko, které je konkurentem projektu Nabucco.

„Jak už se v minulosti mnohokrát stalo, my jsme Turecku vždy pomohli, když se během zimního období dostalo do nesnází,“ upozornil ruský ministr. „Pokud to bude třeba a dosáhneme společné dohody, lze to tak opět udělat,“ dodal.

Turecký ministr energetiky Taner Yildiz agentuře Reuters nedávno řekl, že Ankara má v úmyslu dát státnímu přepravci plynu Botas souhlas k nákupu plynu na promptním trhu. Takový krok by zemi, kde žije zhruba 75 milionů lidí, pomohl uspokojit vyšší poptávku během zimního období. V podzemních zásobnících plynu má Turecko jen omezené kapacity.

Činitelé ministerstva energetiky uvedli, že během zimy by se mohla denní poptávka po zemním plynu vyšplhat na téměř 220 milionů metrů krychlových. Obvykle se pohybuje kolem 125 milionů kubíků. Turecko je druhým největším odběratelem ruského plynu, prvním zůstává Německo.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..