Václav Klaus se svým maďarským protějškem Jánosem Áderem. Zdroj: ČTK
Václav Klaus se svým maďarským protějškem Jánosem Áderem. Zdroj: ČTK

Česká republika a Maďarsko mají společný zájem na rozšiřování svých jaderných elektráren; budou o své jaderné energetice v rámci Evropské unie rozhodovat suverénně a obhajovat ji. Po dnešním jednání v Budapešti to novinářům řekli český prezident Václav Klaus a jeho maďarský protějšek János Áder.

Klaus dnes zahájil dvoudenní státní návštěvu Maďarska, která je součásti série jeho rozlučkových cest do okolních zemí před vypršením prezidentského mandátu v březnu příštího roku.

„Jestli hledáme celé dvacetiletí po pádu komunismu společná témata, společné zájmy, věci, ve kterých máme společný názor a jsme schopni je společně prosazovat, tak já si myslím, že obhajoba jaderné energetiky by mohla být takovým jedním společným zájmem Maďarska a České republiky v dnešní velmi iracionálně se chovající Evropě,“ uvedl Klaus po jednání v budapešťském prezidentském paláci.

Áder připomněl, že Česko se stejně jako Maďarsko rozhodlo pro rozšíření jaderných elektráren. Maďarsko, které příští týden vypíše tendr na rozšíření své jediné jaderné elektrárny Paks na jihu země, by se prý rádo podělilo s ČR o zkušenosti s již vyhlášeným tendrem na dostavbu Temelína. „Maďarsko je v této oblasti úplně suverénní zemí a samo rozhoduje o tom, čeho v oblasti energetiky chce dosáhnout a co upřednostňuje,“ řekl Áder. Zdůraznil, že každá vláda chce svou energetickou závislost na zahraničí snižovat a jaderná energetika je klíčovým domácím zdrojem Maďarska.

Obavy o bezpečnost jaderných reaktorů vyvolané loňskou katastrofou v japonské jaderné elektrárně Fukušima vedly v Evropě k debatě o další budoucnosti jaderné energetiky. Německo se dokonce v souvislosti s Fukušimou rozhodlo od jaderné energetiky úplně ustoupit. Ostrá kritika dalšího rozšiřování jaderné energetiky zaznívá i z Rakouska, které sousedí s Českem i s Maďarskem. Klaus dnes v Maďarsku zopakoval, že ho znepokojuje, jakým způsobem některé rakouské politické strany proti rozšíření Temelína protestují.

Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Milana Hovorky by chystané rozšíření maďarské jaderné elektrárny Paks mohlo být i příležitostí pro české firmy. Pokud by se totiž staly strategickými partnery dodavatelů jaderné technologie při dostavbě Temelína, otevřelo by jim to cestu i k budoucí zakázce v Maďarsku. To naopak podle Hovorky chce od ČR získat informace o tom, jak tendr na rozšíření jaderné elektrárny co nejvýhodněji zadat i s ohledem na zájmy domácích subdodavatelů.

Maďarsko je pro ČR důležitým partnerem v EU, protože klade důraz na bezpečnost jaderných elektráren, ale chce se spolu s ČR bránit neracionálním požadavkům některých států, které by jadernou energii mohly výrazně prodražit, řekl Hovorka ČTK po jednání v Budapešti.

Klaus se dnes v maďarské metropoli setkal také s premiérem Viktorem Orbánem. Na státní večeři poznamenal, že mají velmi blízké názory na problémy EU. „Vím, že i Maďarsko na tyto otázky intenzivně hledá odpovědi a že dokáže otevřeně a rozhodně na mezinárodní scéně prosazovat své zájmy. Pokud jde o evropskou integraci a vývoj evropské krize, naše postoje jsou blízké,“ řekl Klaus, který je znám svými euroskeptickými názory.

Český prezident návštěvu Maďarska ukončí ve středu. Z Budapešti se přesune do Debrecínu, kde se setká s vedením města a prohlédne si památky.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..