Třetí japonský robot pro práci na Fukušimě - MEISTeR. Zdroj: WNN
Třetí japonský robot pro práci na Fukušimě – MEISTeR. Zdroj: WNN

Poslední japonská jaderná společnost představila své robotí dítě. Po firmách Toshiba a Hitachi svého vlastního robota určeného pro práci v oblastech s vysokou intenzitou radiace uvedla Mitsubishi Heavy Industries (MHI).

Robot MEISTeR (Maintenance Equipment Integrated System of Telecontrol Robot) je přímým „potomkem“ RaBOT-u (Radiation-proof Robot), kterého společnost vyvinula v roce 1999 po nehodě v továrně na jaderné palivo v Tokai-muře. Nový stroj by měl podle svých autorů zvládnout průzkumné práce na elektrárně Fukušima.

MEISTeR má dvě pohyblivé ruce, které lze vybavit řadou nástrojů a měřících přístrojů, dovede nosit menší věci, vrtat a manipulovat s ventily. Každá jeho paže unese hmotnost až 15 kilogramů a má podobnou pohyblivost jako lidská ruka. Mitsubishi kromě samotného robota vyvinula rovněž velkou řadu příslušenství včetně vrtaček, speciálních svorek a dalšího vybavení. Stroj, který měří na šířku asi 70 centimetrů, dokáže ze zdiva nebo podlah odebrat až 7 centimetrů silný vzorek.

Kromě výzkumných funkcí, jako jsou sledování okolí, odebírání vzorků a průzkum, dokáže robot také odstraňovat překážky, prořezávat potrubí a zábradlí a opravovat světla.

Stejně jako robot firmy Hitachi, který nese hrdé jméno ASTACO-SoRa, MEISTeR se pohybuje na pásech. Zvládá pohyb po nakloněné rovině až do sklonu 40 stupňů a schody vysoké až 22 centimetrů. Liší se ale ve zdroji energie – Astaco má dieselový motor, Meister je napájen z baterie, na jedno nabití dokáže fungovat až dvě hodiny. Oproti tomu robot firmy Toshiba nejvíc ze všech připomíná sci-fi – pohybuje se po čtyřech nohou.

Pro srovnání fotografie dalších dvou robotů:

Nový robot Hitachi. Roboti se ukázaly jako výborní pomocníci na Fukušimě - mohou zkoumat místa, kam kvůli radiaci nemohou lidé. Problematické je ovládání, roboti zatím nejsou stejně pohybliví jako lidé, a odolnost vůči radiaci. Zdroj: WNN
Nový robot Hitachi. Roboti se ukázaly jako výborní pomocníci na Fukušimě – mohou zkoumat místa, kam kvůli radiaci nemohou lidé. Problematické je ovládání, roboti zatím nejsou stejně pohybliví jako lidé, a odolnost vůči radiaci. Zdroj: WNN

 

Tetrapod robot z dílny společnosti Toshiba. Zdroj: World Nuclear News
Tetrapod robot z dílny společnosti Toshiba. Zdroj: World Nuclear News

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..