První oblouk. Zdroj: WNN
První oblouk. Zdroj: WNN

Montáž obrovského krytu dosáhla významné mety – byl vztyčen její první oblouk. Nový sarkofág bude chránit zničený černobylský čtvrtý blok a později umožní jeho demontáž.

Stavba nového ochranného krytu byla oficiálně zahájena v dubnu během návštěvy ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Kryt má mít výšku 108 metrů, šířku 257 metrů a délku 150 metrů. Oblouková konstrukce bude postavena na betonových kolejnicích a po nich přesunuta nad poškozenou budovu. V březnu byla na místo výstavby dopravena první část stavebních materiál . Celkově na konstrukci padne přibližně 20 000 tun oceli.

24. listopadu získal nový kryt první obrysy – byla zvednuta první část obloukové konstrukce do výchozí výšky 22 metrů. Opláštění bylo ke konstrukci připevněno v říjnu. První díl vážící asi 5300 tun bude tvořit vrchol oblouku. Při postupném prodlužování konstrukce přidáváním dalších částí postupně vyzvednou stavitelé tuto první část výše, po druhém a třetím zvednutí už přesáhne její výška 100 metrů.

První segment byl smontován na zemi na stavební ploše jen 300 metrů od poškozeného reaktoru. Kvůli snížení míry ozáření stavebních dělníků bylo z odvezeno cca 55 000 metrů krychlových kontaminované půdy a celá parcela o rozloze 90 000 metrů čtverečních byla zalita betonem.

Nový kryt má být složen ze dvou částí. Po zhotovení první části bude dotlačena do prostoru před blok 4, kde setrvá, než bude dokončena druhá část. Až se tak stane, budou obě poloviny spojeny dohromady. Celkový povrch opláštění bude úctyhodný – přibližně 86 000 metrů čtverečních.

Stavba nového krytu má dvě fáze. První z nich představuje sestavení obloukové konstrukce a druhá bude zahrnovat zavedení infrastruktury (například jeřábů) pro demontování konstrukce starého sarkofágu a vyjmutí paliva. Podle předpokladů stavba potrvá do konce roku 2014 a další systémy budou instalovány během roku 2015.

Po dokončení druhé fáze bude celá konstrukce vážící přibližně 31 000 tun přesunuta pomocí hydraulických zvedáků na své místo nad čtvrtým blokem a částí turbínové haly. Přesun by měl probíhat tři dny a podle plánů by měl být dokončen před koncem roku 2015. Nakonec budou dostavěny koncové stěny, které celý kryt uzavřou a zpevní, což jej ochrání před prachem a úlomky, které vzniknou během demontáže čtvrtého bloku. Dále bude kryt chránit reaktor a zařízení pro jeho demontáž před nevlídným počasím. Konstrukce však není určena pro stínění radiace. Intenzita gama záření vně krytu se bude pohybovat na velice podobné úrovni, jako je tomu dnes.

Kryt by měl vydržet sto let, během kterých proběhne demontáž čtvrtého bloku. Stavba krytu je financována z mezinárodních dobrovolných příspěvků, které spravuje Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Smlouva na návrh a stavbu nového krytu byla podepsána s konsorciem Novarka v září roku 2007. Konsorcium se skládá ze dvou francouzských společností, Bouygues a Vinci.

Prezident EBRD, Suma Chakrabati, vztyčení oblouku okomentoval takto : „Toto je velice významný krok, který je triumfem obrovské práce mezinárodní dárcovské komunity a který pomůže překonat dědictví nehody pro lidi z Ukrajiny, Běloruska a všech dalších zemí postižených černobylskou katastrofou“.

Zdroj: World Nuclear News (původní článek zde)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..