Jaderná elektrárna Fessenheim v departementu Haut-Rhin u německých hranic, nejstarší zařízení svého druhu v zemi.
Jaderná elektrárna Fessenheim v departementu Haut-Rhin u německých hranic, nejstarší zařízení svého druhu v zemi.

Nejstarší francouzská jaderná elektrárna Fessenheim, která se už několikrát stala předmětem sporů s Německem, jelikož se nachází nedaleko hranic dvou zemí, možná bude sloužit o něco déle. Podle francouzského regulačního úřadu splňuje společnost EDF svými plány na zlepšení bezpečnosti Fessenheimské elektrárny ‚uspokojivě‘ požadavky pro prodloužení životnosti. Podle plánů má být vylepšen chladící systém a zesíleny základy prvního bloku.

V červenci 2011 uvedl francouzský úřad jaderného dozoru (Autorité De Sûreté Nucléaire – ASN) v platnost nařízení, podle kterého provozní doba nejstaršího fungujícího francouzského jaderného reaktoru může být prodloužena o deset let v případě, že splní potřebné podmínky. Hlavní z nich je požadavek na zesílení betonových základů, které musí být hotové do 30. června 2013. Dále je nutné zdokonalit systém pro odebírání zbytkového tepla v případě, že bude vyřazen chladící systém z chodu. Toto musí být hotovo do konce roku 2012.

Regulační úřad po své inspekci na prvním bloku Fessenheimské elektrárny během 11. prosince prohlásil, že postup instalace dodatečných chladících zařízení je ‚uspokojivý‘ a že ještě před koncem tohoto roku bude doložena provozuschopnost přidaných systémů.

ASN také zkontroloval dokumentaci pro zesílení základů elektrárny. Metr a půl silné betonové základy musí být zesíleny, aby byly odolnější vůči působení roztavené aktivní zóny, která by mohla v případě závažné mimoprojektové havárie uniknout z reaktorové nádoby. Tato tavenina je směs paliva, materiálu reaktorové nádoby a zařízeních nacházejících se uvnitř nádoby.

Společnost EDF, provozovatel Fessenheimu, plánuje zesílit základy o 50 centimetrů a upravit tak, aby v případě, že dojde k roztavení aktivní zóny reaktoru, mohla protéct speciálním kanálem do vedlejší místnosti s rovněž zesílenou podlahou. Tento plán vychází z analýzy francouzského Institute for Radiation Protection and Nuclear Safety (IRSN).

ASN už tyto plány schválil, ale požadoval od EDF předložení podrobnějších informací o navrhované radiační ochraně pracovníků, kteří budou úpravy provádět. Navíc IRSN varovala, že pokud v reaktorové šachtě bude voda, zabrání rovnoměrnému rozprostření roztavené aktivní zóny. Proto ASN doporučil zajistit šachtu tak, aby se tam žádná voda dostat nemohla. Dále doporučila provozovateli elektrárny věnovat dostatečnou pozornost chemickému složení betonu, který bude použit na zesílení podlahy. To vše znamená nutnost dalších technických analýz a změny návrhu.

Nejistá jaderná budoucnost

Francouzský president Francois Hollande zvolený v květnu 2012 slíbil, že do roku 2025 sníží podíl jaderné energetiky na produkci elektrické energie na 50% (důvod – snížení závislosti na jednom zdroji). Dále rozhodl, že v roce 2016 bude uzavřen Fessenheim-1. V současné době probíhá debata o proměně francouzské energetiky. Její výsledky budou v polovině roku 2013 obsaženy v nové energetické koncepci. Avšak i pokud bude Fessenheim-1 uzavřen v roce 2016, musí nejprve splnit podmínky pro prodloužení provozu do té doby.

První ze dvou bloků jaderné elektrárny Fessenheim byl spuštěn v roce 1977. O rok později jej následoval druhý blok. Oba to jsou tlakovodní reaktory s výkonem 880 MWe. Třetí pravidelná kontrola Fessenheimu-2, která probíhá každých deset let, byla dokončena v březnu 2012. V první polovině roku 2013 rozhodne ASN o dalším provozu tohoto bloku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..