První betonový kontejner s radioaktivním nákladem úspěšně uložen. Zdroj: WNN
První betonový kontejner s radioaktivním nákladem úspěšně uložen. Zdroj: WNN

V maďarském Bataapati začalo oficiálně fungovat první úložiště radioaktivního odpadu v zemi a už do něj byl uložen první náklad. U příležitosti otevření úložiště byl uspořádán slavnostní ceremoniál.

Po patnácti letech práce a investic v celkové výši 68 mld. HUF (310 mil. dolarů) byl dokončen první sklad radioaktivních odpadů na Bataapati v jižním Maďarsku, slavnostní otevření úložiště proběhlo 5. prosince.

státní akciovou společností pro nakládání s radioaktivními odpady (Puram). Slavnostní otevření úložiště se konalo dne 5. prosince. Ceremonie probíhala ve dvou fázích: nejprve přestřižením pásky na západním svahu úložiště a pak přestřižením pásky u vchodu do skladu komory, asi 250 metrů pod zemí.

Úložiště v Bataapati je určeno pro nízko a středně radioaktivní odpady, pocházející z provozu a plánované likvidace jaderné elektrárny Paks, která je zatím jediná v zemi. Vysoce radioaktivní odpad nebo materiály dlouhodobě radioaktivní bude uložen jinde.

Zařízení Bataapati a její licence podle plánů umožní skladování zhruba 40 000 krychlových metrů radioaktivního odpadu. Povrchová zařízení úložiště byla uvedena do chodu v říjnu 2008. První komora pojme 4600 barelů odpadu obsažených v 510 železobetonových kontejnerech.

Úložiště stále není hotovo, v první fázi projektu budou postaveny tři páry podzemních úložných komor. Úložiště pak bude rozšířeno tak, že více aktivní odpad zůstane izolován v jednom bloku. Provoz celého zařízení je automatický, pozorování úložných prostor zajišťují kamery, spojené přímo s velínem, který se nachází na povrchu.

Během uvádění úložiště do provozu byl první betonový kontejner s devíti barely odpadu přesunut z dočasného povrchového skladu do první komory úložiště. Podzemní část úložiště sahá až do hloubky 250 metrů (0-50 metrů nad mořem) a okolní podloží je tvořeno žulou. Podle geologických studií je místo vybráno bezpečně, neboť místní žula je tvořena velkými bloky oddělenými nepropustnou hlínou. Spodní voda se v těchto místech hýbe rychlostí jen několik centimetrů za rok.

Úložné komory, přístupné přes dvojici tunelů, budou vyplněné kombinací hlíny a betonu s 50-60% drcené žuly, určené k zadržení některých radioaktivních izotopů, které mohou podle předpokladů za delší dobu začít pronikat ven. Zařízení je navrženo tak, aby kteroukoliv schránku s odpadem bylo možné vytáhnout ven. Po zaplnění bude úložiště definitivně uzavřeno.

Konstrukce Bataapati je modulární a umožňuje rozšíření, o kterém mohou Maďaři uvažovat v případě, že bude prodloužena provozní doba JE Paks a pokud se země rozhodne pro výstavbu nových reaktorů. 

Zdroj: World Nuclear News (původní článek zde)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..